Logo
Knowledge base
London Chamber Knowledge base
Logo
گواهی CCC

گواهی‌ CCC چیست؟

گواهی‌CCC در سال ۲۰۰۲ در کشور چین، برای محصولات خود و نیز ورود محصولات از کشورهای دیگر یک سری استانداردهای اجباری معرفی کرد که تحت عنوان گواهی‌CCC شناخته می‌شود. بر طبق این قوانین، کالاها و محصولات فقط با داشتن این گواهی‌، حق شرکت در بازارهای داخلی چین و همچنین اجازه ورود به این کشور را خواهند داشت.

این گواهی‌ که در اصطلاح 3C نیز گفته می‌شود، در اصل اختصار China Compulsory Certificationبه معنای ” صدور گواهی اجباری چین” هست و باوجود تفاوت‌های مهم و چشمگیر، تا حدی شبیه گواهی‌ CE در مورد منطقه اروپا محسوب می‌شود و با نام های گواهی 3C، علامت CCC یا حتی فقط CCC نیز شناخته می شود.در صورت نبود گواهی CCC، محصولات در گمرک چین ضبط و به فرستنده مرجوع می‌شوند. همچنین، هرگونه سوءاستفاده از گواهی‌ و یا جعل و چاپ غیرمجاز CCC-Mark بر روی محصولات بدون اخذ گواهی‌، تخلف محسوب شده و جریمه و مجازات در پی خواهد داشت.

هدف اصلی آن، اطمینان از انطباق محصول با استانداردهای چینی، با توجه به نگرانی های بهداشتی، ایمنی، محیطی و امنیت ملی است.

 

                                                          

                                                     

 

اهمیت گواهی CCC

به منظور واردات یا فروش مجموعه ای از محصولات در چین، شرکت ها باید نشان دهند که علامت CCC را دریافت کرده اند. این امر در مورد کالاهایی که در چین تولید می شوند نیز صدق می کند.

در حال حاضر 20 گروه از محصولات شامل سیم‌های برق، تجهیزات فناوری اطلاعات، وسایل نقلیه موتوری و قطعات خودرو، لوازم برقی خانگی و بسیاری موارد دیگر مشمول دریافت گواهی CCC میباشند.

 

انواع علامت‌های موردنیاز در گواهی‌نامه CCC

تمام محصولاتی که در فهرست بالا ذکر شد باید دارای ۴ نشان استاندارد زیر باشند تا گواهی‌نامه CCC برای آن‌ها صادر و مجوز صادرات به کشور چین را دریافت کنند.

۱. علامت ایمنی (CCC (+S

۲. علامت سازگاری الکترومغناطیسی (CCC (+ EMC

۳‌. علامت ایمنی و سازگاری الکترومغناطیسی (CCC (+S&E

۴. علامت آتش (CCC (+ F

 

اسناد و شرایط فنی لازم

در هنگام صدور گواهی اجباری چینCCC مجموعه‌ای از مدارک و مستندات فنی محصول موردنظر جهت صادرات لازم و ضروری است که به‌طورکلی شامل موارد زیر است:

–  برنامه‌های کاربردی CCC

–  مجوز شرکت‌ها

– چارت سازمانی کارخانه (برنامه اولیه و یا تغییر ماده)

– نمودار جریان فرآیند محصول

– تست معمول با تجهیزات کلیدی

– طرح‌های مونتاژی، نقشه‌ها الکتریکی

– اظهارنامه انطباق محصول

– تفاوت‌های مدل محصول

– دفترچه راهنمای کاربر به زبان چینی

– نمونه تست و گزارش تست آزمون 

 

فرآیند صدور گواهینامه CCC از برخی جهات مشابه مراحل دریافت نشان CE میباشد.مراحل دریافت آن به شرح زیر است:

 

 

جهت تسهیل در امور اخذ گواهی‌ اجباری چین، شرکت‌هایی پدید آمده که ظرف مدت ۴ الی ۵ ماه می‌توانند آن را صادر کنند. البته امکان دریافت گواهی‌ CCC بدون پشتیبان هم هست ولی به زمان طولانی‌تر و در حدود ۶ تا ۱۸ ماه نیاز دارد.

اعتبار این گواهی‌ به مدت چند سال بوده و فقط نیاز به تائید اصلاحات سالیانه دارد.

 

 

نکته مهمی که وجود دارد این است که گواهی‌ اجباری CCC، نشان استاندارد نیست و مرغوبیت و کیفیت محصول را تائید نمی‌کند. بلکه تنها فقط  مفهوم استانداردها و  مجوزهای ایمنی و امنیتی در جهت یکپارچگی سیستم ایمنی کالاها در کشور چین است.

 

 

تاریخ به روز رسانی:1402/10/06