Logo
Knowledge base
London Chamber Knowledge base
Logo
اقلام صادراتی به بلاروس

 

درباره بلاروس

 

از لحاظ تاریخی، نام این کشور در زبان انگلیسی به  روسیه سفید  یا به نام تلفظ اصلی خودش (بلا: سفید) اشاره شده‌است. اما این نام دقیقاً درست نیست؛ ترجمه درست آن عبارت است از: روتنیای سفید (ناحیه‌ای در اوکراین)؛ که این اقدام تا امروز در زبان‌های دیگر نیز تداوم یافته‌است. نخستین کاربرد شناخته‌شده از کلمه «روسیه سفید» راجع به بلاروس در اواخر قرن شانزدهم از سوی فردی اروپایی به نام جرومی هورسی صورت گرفت. او این اصطلاح را برای تشریح امپراتوری ایوان آزارنده به کار برد. طی قرن هفدهم، تزارهای روسی از عبارت «روتنیای سفید» استفاده کردند که تلاش می‌کردند میراث خود را از (سرزمین) همسود لهستان-لیتوانی بگیرند. پس از آن که این همسود فروپاشیده شد، سرزمین‌هایی که هم‌اکنون بلاروس را تشکیل می‌دهند به‌طور رسمی تحت عنوان «بلاروس» و «بلاروسی» نامیده  شد.  بلاروس یک سرزمین دور از دریا در اروپای خاوری است، که با کشورهای روسیه،  اوکراین،  لهستان، لیتوانی ، و لتونی  هم‌مرز است. پایتخت بلاوس مینسک است، و شهرهای مهم دیگر آن برست، برست، گرودنو، گومل، موگلیف و ویتبسک هستند. در بیشتر دوران تاریخ، این ناحیه که هم‌اکنون تحت عنوان بلاروس شناخته می‌شود، بخشی از سرزمین‌های دیگر بود که از آن جمله می‌توان به دوک‌نشین پولاتسک، دوک‌نشین بزرگ لیتوانی، مشترک‌المنافع لهستان–لیتوانی و امپراتوری روسیه اشاره کرد. نهایتاً، در سال ۱۹۲۲، به یک جمهوری در اتحاد شوروی تحت عنوان بلاروسیه SSR تبدیل شد. بلاروس به‌طور رسمی در ۲۷ اوت ۱۹۹۰، حاکمیت خود را اعلام کرد، و در پی فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، استقلال خود را به عنوان جمهوری بلاروس در ۲۵ اوت ۱۹۹۱ اعلام کرد. . روسی زبان اصلی کشور است و ۷۲ درصد به آن صحبت می‌کنند.  از سال ۱۹۹۴ تاکنون، الکساندر لوکاشنکو رئیس‌جمهور این کشور بوده‌است. بلاروس فعلاً در حال مذاکره با همسایه خود روسیه است تا هر دو کشور در میان سایر موارد، اقتصاد خود را در طرحی به نام اتحادیه روسیه و بلاروس با همدیگر یکپارچه کنند. این کشور هنوز هم متحمل آثار انفجار هسته‌ای در حادثه چرنوبیل در سال ۱۹۸۶ است، که در همسایگی جمهوری سوسیالیست شوروی اوکراین قرار داشت .

 جمعیت بلاروس

 

 بزرگترین قوم در این کشور بلاروسی‌ها هستند که ۸۳ درصد جمعیت ۱۰ میلیون نفری این کشور را تشکیل می‌دهند. روس‌ها دومین گروه پرجمعیت بلاروس ا حدود ۸٪  از ترکیب جمعیتی این کشور می‌باشند. لهستانی‌ها با ۳٫۱٪ و اوکراینی‌ها با ۱٫۷٪ دیگر اقلیت‌های قومی این کشور هستند. روسی و بلاروسی هر دو زبان‌های رسمی این کشور هستند .

اقتصاد

 

بلاروس یکی از توسعه یافته‌ترین جمهوری‌ها از لحاظ صنعتی بود. به لحاظ اقتصادی، بلاروس خود در همسود کشورهای مستقل، مجمع اقتصادی اوراسیا و اتحادیه روسیه و بلاروس شرکت دارد. پس از سال۱۹۹۰، با عرضه ساختارهای بازار آزاد به داخل اتحاد شوروی پیشین، تولید صنعتی شناور گردید. اما، رشد اقتصادی بلاروس در سال ۱۹۹۶ به آن بازگشت و بلاروس در سال۲۰۰۱ اولین کشور از گروه کشورهای مستقل همسود CIS بود که به سطوح تولید صنعتی و کشاورزی سال۱۹۹۰رسید.

صادرات ایران به روسیه

طی 25 سال گذشته روابط دیپلماتیک بین بلاروس و ایران به سطح بالایی از همکاری های سیاسی و اقتصادی رسیده است، که تماسهای منظم در سطح رهبری دو کشور را تایید می نماید. در ماه ژوئن سال 2018 ملاقات بین رئیس جمهور بلاروس، عالیجناب الکساندر گریگورویچ لوکاشنکو، و همتای ایرانی وی،رئیس جمهور ایران،  جناب آقای دکتر حسن روحانی، انجام شد. در ماه دسامبر سال 2017 نیز نخست وزیر بلاروس، جناب آقای کابیاکوف  با معاون اول رئیس جمهور ایران ، جناب آقای جهانگیری ملاقات کردند. در سال 2018، همچنین جناب آقای میاسنیکوویچ، رئیس شورای جمهوری مجلس ملی جمهوری بلاروس، دو دیدار در شهر تهران به انجام رساندند. به طور منظم،تبادل هیئت هایی در سطح وزرا و معاونین وزرا و همچنین در سطح کارشناسان در زمینه های صنعت، کشاورزی و حمل نقل و همچنین نمایندگان تجارت بین دو کشور ، صورت پذیرفته است. در سال 2019 ، در تهران ، معاونان وزرای امور خارجهدر کنار موضوعات دیگر ، بیشترین مشکلات در حوزه تجارت و همکاری اقتصادی مورد بحث قرار دادند. در سال 2019 و تحت نظارت اتاق بازرگانی تهران ، بازدید محافل تجاری ایران از بلاروس صورت گرفت.بلاروس همسایه ایران نیست اما از آنجا که در منطقه اوراسیا قرار گرفته و مشارکت نزدیکی نیز با روسیه دارد، جزو کشورهایی است که می‌تواند در مدار همکاری تجاری با ایران قرار داشته باشد. این کشور پتانسیل صادرات همسایه به همسایه را دارد. بلاروس در شرق اروپا واقع شده است. این کشور با لتونی، لیتوانی، لهستان، اوکراین و روسیه هم‌مرز است.