Logo
Knowledge base
London Chamber Knowledge base
Logo
ویزای شینگن (شنگن)

 
 

 

در واقع ویزای توریستی شینگن چراغ سبزی برای ورود به کشور یا کشورهای حوزه شینگن است و دریافت کننده این روادید میتواند از آن برای بازدید از کشور یا کشورهای این منطقه یا دیدار با خویشاوندان و دوستان خود استفاده کند. فرد مالک ویزای توریستی نیازی نیست برای بازدید از بستگان خود یا سفر به کشور مقصد در حوزه شینگن تابعیت کشور تعیین شده را داشته باشد. ولی اعطای این مجوز محدودیتهایی نیز به همراه میآورد. به عنوان مثال به دنبال دریافت ویزای توریستی شما تنها حداکثر ۳ ماه یا ۹۰ روز میتوانید در کشور تعیین شده اقامت کنید، مگر اینکه نوع ویزای توریستی شما فرق داشته باشد. افرادی که این ویزا را دارند میتوانند این مهلت ۹۰ روزه را با یک مرتبه سفر یا به دنبال چند سفر به پایان برسانند.

به کمک اخذ ویزای شینگن می توانید به 26 کشور عضو این مجموعه از جمله ایتالیا، آلمان، اتریش، فرانسه و... سفر کنید اما اخذ این ویزا کار آسانی نیست و به شروط خاصی بستگی دارد.

ملزومات اخذ ویزای شینگن

 

 1. نوع ویزا (کاری، توریستی،تحصیلی)
 2. مشخص کردن کشور مقصد
 3. پیدا کردن مناسب‌ترین زمان برای درخواست اخذ ویزا ( شینگن بهترین و زودترین زمان برای ارائه درخواست سه ماه قبل از شروع سفر، دیرترین زمان ۱۵ روز)
 4. گرفتن وقت از سفارت کشور
 5. تکمیل فرم درخواست ویزا را کنید (ارائه شده توسط سفارت)
 6. مدارک مورد نیاز (مدارک شناسایی، فرم درخواست ویزا، پاسپورت معتبر، دو قطعه عکس رنگی ۳*۴، بیمه سفر، روز بلیت رفت و برگشت، اثبات محل اقامت و اثبات پشتوانه مالی در طول سفر)
 7. مشخص کردن وقت مصاحبه
 8. پرداخت هزینه اخذ ویزا
 9. یک دوره ۱۵ تا ۳۰ روزه تا اعلام نتیجه درخواست

 

  شرایط اخذ ویزای شینگن

- تمکن مالی متقاضی

- گردش حساب متقاضی

- دعوت‌نامه (درصورت وجود)

- تاریخ افتتاح حساب

- میزان گردش حساب حداقل ۳ ماه آخر

- میزان موجودی نهایی حساب (این مقدار باید متناسب با گردش حساب ۳ ماه آخر باشد و حداقل مقدار آن 200 میلیون تومان باشد.)

 

با توجه به قوانین سفارت هر کشور که از طریق آن اقدام به اخذ ویزای شینگن می‌کنید اما به صورت کلی:

📑 فرم تکمیل شده درخواست ویزای شینگن: برای تکمیل این فرم می‌توانید از خدمات ویزای گروه سهاطوس استفاده کنید.

📑اصل گذرنامه فعلی و گذرنامه‌های قبلی:  حداقل اعتبار تا شش ماه پس از تاریخ خروج از منطقه شینگن + الصاق گذرنامه‌های قبلی به همراه ویزا تحویل به سفارت.

📑 دو قطعه عکس ۳.۵ در ۴.۵

📑 مدارک شغلی مانند گواهی اشتغال به کار، فیش حقوقی، جواز کسب و

📑 مدارک مربوط به تمکن مالی

📑 بیمه مسافرتی

📑 بلیط رفت و برگشت هواپیما: 

 📑 برگه تایید رزرو هتل

 

هزینه های ویزای شینگن متغیر است به موارد زیر بستگی دارد:

(به طور مثال هزینه ویزای شینگن ترانزیت و کوتاه مدت برای بزرگسالان ۸۰ یورو و بلند مدت ۹۰ یورو / برای کودکان بین ۶ تا ۱۲ سال ۴۰ یورو / دانشمند، دیپلمات‌ دارای پاسپورت رسمی و اعضای خانواده کسانی که ملیت کشورهای عضو اتحادیه اروپا را دارند مبلغ ۳۵ یورو است.)

 

دلایل ریجکتی درخواست ویزای شینگن :

 1. سوء سابقه (مانند مواد مخدر، تروریسم و...)
 2. مدارک جعلی
 3. گذرنامه آسیب‌دیده و یا نامعتبر
 4. عدم اثبات توانایی پرداخت هزینه‌ی اقامت
 5. بیمه‌نامه نامعتبرم سافرتی

مهم - با توجه به شرایط کنونی دو کشور یونان و ایتالیا بهترین گزینه برای اقدام به اخذ ویزای شینگن هستند.

 

ارائه ی تمکن مالی برای اخذ ویزای شینگن:

*گواهی صورت حساب بانک (Bank Account Statement):  به بانک مراجعه کرده و برای دریافت گواهی درخواست دهید سپس این گواهی از طریق اداره بانک بین‌الملل بر اساس گردش حساب و موجودی شما به زبان انگلیسی صادر می‌شود که در آن اطلاعات زیر قید می‌گردد.

-تاریخ دقیق افتتاح حساب بانکی شما

-میزان گردش حساب ( منوط به حداقل ۳ ماه آخر گردش مالی )

-میزان  نهایی موجودی حساب شما ( این میزان دارای مبلغ حداقل معادل به واحد یورو می باشد )

۲. ضمانت نامه ی متقاضی (Sponsorship Letter): این ضمانت نامه اثبات می‌کند که فرد دیگری می‌تواند هزینه‌های مالی شما را در طول اقامت و سفر بپردازد که باید به همراهی صورت حساب ضامن و در آن گردش حساب سه ماه آخر قید شود.

۳. ترکیبی از صورت حساب بانکی شما و ضمانت نامه.

 

مدارک مورد نیاز وقت سفارت:

-عکس پاسپورت متقاضی

 -اطلاعات کامل و احراز هویت متقاضی

 

تفاوت ویزا و اقامت:

ویزا یا روادید صرفا مجوز ورود و خروج ،است فقط و فقط به منظور تردد به کشور صادر کننده ویزا قابل استفاده می باشد و انواع مختلفی دارد که یکی از رایج ترین آنها ویزای توریستی است. ویزای توریستی اعتبار و محدودیت زمانی داشته همچنین هیچ تضمینی برای دریافت مجدد آن وجود ندارد. در ادامه به معرفی انواع ویزا به صورت کلی میپردازیم.

انواع ویزا

◄ ویزا سینگل برای یک بار ورود (Single)

◄ ویزای دابل برای دو بار ورود (Double)

◄ ویزای مالتیپل برای چند بار ورود (Multiple)

◄ ویزای ترانزیت-فرودگاهی (Airport transit)

قابل ذکر است که این انواع در هر کشور ممکن است به روش ها و پسوند های مختلفی از هم وجود داشته باشد. اشخاصی که متقاضی اخذ ویزا هستند میتوانند از طریق مراجعه به شرکت سها طوس در اسرع وقت برای این امر اقدام کنند.

 

 

 • ویزای شنگن چیست؟

 ویزای شنگن مخصوص کسانی است که قصد دارند به کشورهای محدوده شنگن وارد شوند و ساکن یا اتباع کشورهایی غیر از کشورهای محدوده شنگن هستند. البته ساکنین و اتباع کشورهای قاره آمریکا (غیر از چند کشور معدود مثل کلمبیا، پرو، بولیوی و…) و همچنین ساکنین و اتباع قاره استرالیا و کشورهای ژاپن،کره جنوبی و مالزی نیازی به اخذ ویزای شنگن ندارند و می توانند بدون ویزای شینگن به مدت حداکثر ۹۰ روز به این کشورها وارد و یا خارج شوند.

یک ویزای شنگن دارای دو تاریخ مشخص است، یکی تاریخ اعتبار ویزا و دیگری تعداد روزهای مجاز ویزای شینگن که حداکثر ۹۰ روزه است. اگر تاریخ اعتبار ویزای شما گذشته باشد حتی اگر تعداد روزهای مجاز ویزای شما هنوز باقی مانده باشد، ویزای شنگن شما باطل تلقی می گردد. همچنین تعداد دفعات ورود شما به محدوده شینگن در ویزای شما توسط یک کدمشخص می شود این کد می تواند ۲،۱ یا ارقام بالاتر و یا نامحدود باشد. کد ۱ به معنی یکبار ورود (سینگل) است و یعنی اینکه پس از یکبار ورود و خروجتان از شنگن، ویزای شینگن شما بدون توجه به تاریخ اعتبار و روزهای مجاز آن باطل خواهد شد. کد ۲ و ارقام بالاتر به معنی آن است که به دفعاتی که در ویزا مشخص شده می توانید به شنگن وارد شوید و پس از استفاده از تعداد دفعات مجاز ورود، ویزای شینگن شما بدون توجه به تاریخ اعتبار و روزهای مجاز آن باطل خواهد شد. کد نامحدود (مالتیپل) به معنی ورود نامحدود به محدوده شنگن است و شما می توانید در مدت اعتبار ویزا و تعداد روزهای مجاز درون ویزایتان به شنگن وارد و خارج شوید.

 • انواع ویزای شنگن:

ویزای نوعA: ویزای ترانزیت است یعنی مسافر حق خروج از فرودگاه را ندارد و می تواند فقط در یکی از فرودگاه­های شنگن پرواز خود را تعویض و راهی کشوری در خارج از شنگن گردد.

ویزای نوعB: ویزای عبور است یعنی مسافر حق خروج از فرودگاه را دارد و میتواند از شنگن بعنوان منطقه عبوری استفاده نماید تا از طریق زمینی خود را به کشور دیگری غیر شنگن برساند.

ویزای نوعC: ویزای توریستی است که اکثر ایرانیان با آن وارد شنگن می شوند.

ویزای نوعD: ویزای بلندمدت است که معمولا تجار و بازرگانان از آن استفاده می کنند تا بتوانند در طی سال بارها به شنگن وارد و از آن خارج شوند.

توجه کنید که اگر بخواهید بیش از ۹۰ روز در محدوده شنگن بمانید، دیگر نیازی به ویزای شنگن ندارید بلکه باید درخواست اقامت بدهید و از طریق سفارت پیگیر مراحل اقامتی خود باشید، درضمن اگر از ۹۰ روز اقامت خود در محدوده شنگن استفاده کنید، باید حتما ۳ ماه خارج از شنگن بمانید تا بتوانید مجددا ویزای شنگن دریافت کنید. البته در صورت داشتن دلایل ویژه می توانید برای حداکثر یکسال هم ویزای شنگن دریافت کنید.

داشتن ویزای شنگن لزوما به معنی تضمین ورود به محدوده شنگن نیست، یعنی اینکه اگر شما ویزای شنگن خود را از یونان گرفته باشید ولی از فرانسه وارد شنگن شوید مقامات مرزی شنگن در فرانسه می توانند به دلایلی کاملا قانونی به شما اجازه ورود نداده و شما را به کشوری در خارج از شنگن اخراج کنند مسافر ورودی به شنگن باید همیشه خود را آماده سوالات احتمالی از جمله هدف از سفر، آدرس محل اقامت و مدارکی دال بر توانایی پرداخت هزینه های اقامت نماید.

حوزه شنگن به کجا گفته می شود؟

شنگن در اصطلاح به منطقه‌ای در اروپا اطلاق می‌شود که ۲۶ کشور حاضر در آن نیاز به پاسپورت و باقی محدودیت‌های مرزی برای تردد اتباع خود را حذف کرده و از این جهت به منزله کشوری واحد به شمار می‌آیند. کشورهای عضو منطقه شنگن هر اندازه در قبال اتباع خود و عبور مرور مرزی آنها سهل می‌گیرند، در قبال اتباع کشورهایی که برای ورود به این حوزه نیاز به ویزا دارند، سخت‌گیر هستند.

کشورهای اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس و لیختن اشتاین، ۲۶ کشور عضو پیمان شنگن محسوب می‌شوند.

این منطقه که در وب‌سایت رسمی شنگن از آن با عناوینی هم‌چون بزرگترین منطقه بدون نیاز به پاسپورت جهان یاد شده ‌است، در سال ۱۹۸۵ در کشور لوکزامبورگ طی یک قرارداد بین‌المللی به وجود آمد. بر اساس این پیمان، ۲۲ کشور عضو اتحادیه اروپا و ۴ کشور عضو انجمن تجارت آزاد اروپا EFTA) ) که محدوده‌ای به مساحت ۴،۳۰۰،۰۰۰ کیلومتر مربع و جمعیتی ۴۲۰ میلیون نفری را در بر می‌گیرد، به عنوان مجموعه‌ای واحد عمل می‌کنند.

معاهده شنگن قراردادی است که در سال ۱۹۸۵ میلادی جهت ورود آزاد ساکنین کشورهای اروپایی بدون نیاز به ویزا و کاهش مشکلات رفت و آمد به امضای ۵ کشور آلمان، فرانسه، هلند، بلژیک و لوکزامبورگ رسید و دراکتبر سال ۱۹۹۰ میلادی پس از اتحاد آلمان شرقی و غربی، مجددا با امضای آلمان تکمیل گردید.

قرارداد شنگن Schengen نام خود را از دهکده‌ای به همین نام در لوکزامبورگ قرض گرفته است جایی که مرز این کشور با آلمان و فرانسه تلاقی می‌کند و در حال حاضر به طور سالانه محدوده شنگن تنها از محدوده اروپا پذیرای 1.25 میلیارد بازدید کننده است.

همچنین لازم به ذکراست در سال ۲۰۰۹ میلادی چهار کشور قبرس ، بلغارستان ، رومانی و سوئیس به طور کامل مفاد این پیمان را قبول کرده اندو رسماً وارد شنگن شده اند.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا ( ۲۷ کشور ) را نباید با کشورهای محدوده شنگن ( 26 کشور) اشتباه گرفت.  کشورهای عضو اتحادیه اروپا شامل ۲۷ کشور یعنی ۲۴ کشور از محدوده شنگن (بجز نروژ و ایسلند) بعلاوه ۳ کشور رومانی، انگلستان و ایرلند می باشند، به همین دلیل ویزای ساکنین و اتباع این سه کشور جهت ورود به منطقه شنگن بی اعتبار است و این افراد باید هنگام ورود و خروج از کشورهای محدوده شنگن مورد کنترل مرزی قرار بگیرند.


کشورهای نظیر لیختن اشتاین، کرواسی، صربستان، مقدونیه، اوکراین، مولداوی و آندورا نه عضو اتحادیه اروپا هستند و نه عضو محدوده شنگن پس برای ورود به این کشورها نیاز به ویزای جداگانه دارید و ساکنین و متعاقبا اتباع این کشورها نیز برای ورود به سایر کشورهای اروپایی نیاز به ویزای شنگن دارند.

کشورهای زیر برای ورود به حوزه شینگن نیاز به دریافت ویزا خواهند داشت:

عمان- گابن- افغانستان- پاکستان- گامبیا- الجزای- پاپوآ- گینه نو- غنا- آنگولا- فلسطین- گینه- ارمنستان – فیلیپین- گینه بیسائو- آذربایجان – قطر- گویان- بحرین- روسیه- هائیتی- بنگلادش-رواندا- هند- بلاروس- سائوتومه و پرنسیپ- اندونزی- بلیز- عربستان سعودی- ایران- بنین- سنگال- عراق- بوتان- سیرالئون- جامائیکا  - بولیوی- سومالی- اردن- بوتسوانا- آفریقای جنوبی- قزاقستان- بورکینافاسو- سودان جنوبی- کنیا- برمه/ میانمار- سریلانکا- کوزوو     - بوروندی- سودان- کویت- کامبوج- سورینام- قرقیزستان- کامرون- سوازیلند  - لائوس- کاپه‌ورده- سوریه- لبنان- جمهوری مرکزی آفریقا- تاجیکستان- لسوتو- چاد –تانزانیا- لیبریا- چین- تایلند- لیبی- کومور-تیمور- شرقی- ماداگاسکار- کنگو- توگو- مالاوی- ساحل عاج- تونگا- مالی- کوبا- تونس- مالدیو- جمهوری دموکرات- کنگو- ترکیه- موریتانی- جیبوتی- ترکمنستان- مغولستان- جمهوری دومینیکن- اوگاندا- مراکش- اکوادور- ازبکستان- موزامبیک- مصر- ویتنام- نامیبیا- جمهوری گینه استوایی- یمن- نپال- اریتره- زامبیا- نیجر- اتیوپی- زیمباوه- نیجریه- فیجی- ماریانای شمالی- کره شمالی

در این میان شهروندان کشورهای لیست زیر در صورتی که در مسیر سفر خود نیاز به توقف در فرودگاهی در حوزه شنگن داشته باشند، ملزم به دریافت ویزای ترانزیت فرودگاهی شنگن برای تعویض هواپیما خود در یکی از فرودگاه‌های این حوزه خواهند بود:

افغانستان- بنگلادش- کنگو- اتیوپی- ایران-عراق-نیجریه-پاکستان-سومالی-سریلانکا

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط دریافت ویزای شینگن با مشاوران سهاطوس در ارتباط باشید.