Logo
Knowledge base
London Chamber Knowledge base
Logo
شرایط صادرات به آذربایجان

کشور آذربایجان از جمله مقاصد اصلی محصولات کشاورزی و لوازم ایرانی است. در طی چند سال گذشته؛ طی روابط تجاری دو کشور لوازم و صنایعی از جمله؛ لوازم برقی و صادرات ماشین آلات، آلومینیوم و مصنوعات سنگی، آهن و فولاد، کاغذ و مقوا، نمد و پارچه، پوشاک، مصنوعات شیشه ای، مصالح ساختمانی همانند؛ گچ، سیمان صادراتی، کاشی و سرامیک، لوله های ABS صادراتی و…. به کشور آذربایجان صادر شده است و صادرات این اقلام باعث شده است که ایران در طی سال های اخیر به یکی از مهم ترین شرکای اقتصادی کشور آذربایجان تبدیل شود. بررسی اقتصاد آذربایجان گویا آن است که با اینکه پایتخت آذربایجان از نظر منابع نفتی بسیار مورد توجه است و کشور ثروتمندی نیز می باشد ولی در بخشی از صنایع دارای کمبود می باشند و وارد کننده برخی از کالاها مانند صنایع نساجی، برخی از لوازم خانگی، اتومبیل و لوازم وابسته به آن از کشورهای دیگر می باشند.

بازار هدف بسیاری از محصولات و کالاهای ایرانی آذربایجان می باشد و صادرات به آذربایجان در رتبه های برتر صادرات ایران می باشد. شرایط صادرات کالا و محصولات کشاورزی در مورد این کشور بسیار مطلوب است و با داشتن مرزهای مشترک و شهرهای مرزی ایران که دارای شرایط مساعدی برای ارسال انواع کالا می باشند، آذربایجان را در بین کشورهای دیگر در رتبه بسیار خوبی قرار داده است. می توان گفت که استان های مرزی ایران یکی از مهمترین علت های ارز‌آوری به کشور می باشند. استان اردبیل محصولاتی مانند سیمان، و انواع محصولات کشاورزی مانند سیب زمینی، شیشه، لوله، کاشی و سرامیک و سنگ ساختمانی و…  از  لیست کالاهای صادراتی به آذربایجان می باشد.

 

مناسبات تجارت ایران و آذربایجان

جمهوری آذربایجان به لحاظ جغرافیایی و استراتژیک در جاده ابریشم بین اروپا و آسیا و در منطقه قفقاز قرار دارد و روابط عمیقی با شرق و غرب دارد. در میان کشورهای مشترک المنافع (CIS) در سال های اخیر بیشترین صادرات ایران به کشور آذربایجان بوده است و همواره واردات از آذربایجان از صادرات به این کشور کمتر بوده و لذا همواره تراز تجاری ایران با آذربایجان مثبت بوده است. اما با این وجود ایران در تجارت با آذربایجان جایگاه خوبی ندارد و در میان کشورهای عمده مبادی وارداتی آذربایجان قرار ندارد.

مطابق آمار مرکز تجارت بین المللی، جمهوری آذربایجان در سال 1112 بالغ بر 1.9 میلیارد دلار واردات داشته که سهم12.1 درصدی از کل واردات جهان را از آن خود کرده است.

ایران و آذربایجان علاوه بر مرزهای مشترک دارای اشتراکات زبانی، دینی و فرهنگی و آداب و رسوم میباشند و به علت مرزهای مشترک نسبت به سایر کشورهای عضو CIS هزینه حمل و نقل بین دو کشور کمتر است. لذا انتظار می رود سطح تجارت آن ها بالاتر از حد موجود باشد.

 

 کالاهای صادراتی به کشور آذربایجان

این اقلام اصلی ترین محصولاتی است که تجار ایرانی به آذربایجان صادر می کنند.

 

چالش‌های صادرات به آذربایجان

هر کشوری برای تجارت و انجام فعالیت‌های اقتصادی قوانین مخصوص به خود را دارد که باعث می‌شود تاجران به منظور پیشگیری از بروز هرگونه مشکل یا کلاهبرداری احتمالی، برای ورود به بازارهای خارجی نیاز به اطلاعات کاملی از قوانین حقوقی داشته باشند. البته علاوه بر قوانین حقوقی، اطلاع از قوانین مرتبط با تولید و فروش هر محصول مانند استانداردها، بسته بندی، مجوزها و… نیز ضرورت دارد. برای مثال صادرات دارو به کشور آذربایجان به دلیل دردسرهای اخذ مجوز با مشکلاتی همراه خواهد بود. البته شرکت‌ مشاور صنعتی سهاطوس با تحقیقاتی که در مورد قوانین فعالیت در بازارهای خارجی و الزامات محصولات متنوع به عمل می‌آوردند، منبع مناسبی برای اخذ اطلاعات و مشاوره محسوب می‌شوند.