Logo
Knowledge base
London Chamber Knowledge base
Logo
ایزو چیست؟

 

 

 (ISO)ایزوچیست؟

 

ایزو در واقع مخفف عبارت International Organization for Standardization به مفهوم سازمان بین المللی استاندارد می باشد که یک مجمع بین المللی از سازمان های استاندارد کشورهای عضو، آن را تشکیل می دهد. کلمه ISO از عبارت ISOS که کلمه ای یونانی است گرفته شده و به معنا هم شکل و یکسان می باشد.علت این نامگذاری هم می تواند این باشد که سازمان ایزو بدنبال یکسان سازی استانداردها در سطح جهان می باشد تا ارتباط بین کشورها در تجارت و ارتباطات آسان تر شود. سازمان ایزو از کمیته های مختلفی تشکیل شده است که کار آنها بررسی و تدوین استانداردهای مرتبط با آن کمیته می باشد.

 (ISO) كه مقر آن در ژنو می باشد, یك سازمان غیر دولتی بین المللی است كه در 24 فوریه سال 1947 تاسیس یافت. این سازمان متشكل از موسسه های ملی استاندارد كردن 130 كشور بزرگ و كوچك, صنعتی و در حال توسعه از كلیه مناطق دنیا می باشد. وظیفه اصلی (ISO) توسعه استاندارد كردن و فعالیت های مرتبط در جهان با نگرشی تسهیل كننده نسبت به تبادلات بین المللی كالاها و خدمات, بهبود همكاری در محدوده علمی, فنی, اطلاعاتی و فعالیت های اقتصادی و حمایت از تولید كننده و مصرف كننده می باشد. سازمان بین المللی استاندارد (ISO) تدوین استانداردهای فنی و اختیاری را بر عهده دارد. این استانداردها تقریباً شامل كلیه موارد مربوط به تكنولوژی می گردد و نیز كمك به ساخت و عرضه كالاها و خدمات موثرتر, ایمن تر و بهداشتی تر می نماید. استانداردهای (ISO) تجارت و بازرگانی بین كشورها را آسان تر و صحیح تر می كند و به طور كلی از مصرف كنندگان كالاها و خدمات حمایت كرده و زندگی آنها را سهل تر می نماید. به عبارت دیگر اقدامات (ISO) كه منتج به موافقت نامه های بین المللی گشته, نهایتا به صورت استانداردهای بین المللی چاپ می شود.

استانداردهای ایزو و گواهینامه ایزو جهت ارتقا سطح کیفی زندگی از کالاهای تولید شده گرفته تا خدماتی که به جامعه ی مصرف کننده ارائه می شود، توسط یک سازمان بین المللی به وجود آمد.

ایزو وظیفه دارد که در راستای حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان در محدوده فنی، علمی، هرگونه فعالیت های اقتصادی و اطلاعاتی، فرایند ها را مورد بررسی قرار دهد و استانداردهای بین المللی را برای بهبود آن ها ارائه کند.

چگونه گواهینامه ایزو دریافت کنیم؟

سازمان ISO به خودی خود گواهینامه ایزو صادر نمی کند، لذا شما برای دریافت گواهینامه ایزو می بایست به سراغ یک شرکت ثالث برای صدور گواهینامه ایزو بروید. شرکت ثالث، سازمان شما، فرآیندها، محصولات و خدمات شما را بررسی می کنند که آیا می توانند به معیارهای استانداردهای ISO برسند یا خیر!

پس از اینکه شرکت درخواست کننده ی گواهینامه ایزو، با یکی از شرکت های مشاور همراه و الزامات گواهینامه درخواستی در شرکت پیاده سازی شد، به یکی از شرکت های مادر CB ( نهاد های معتبر صادر کننده گواهینامه های استاندارد ایزو  )در خاک خود متصل می شود و ممیزی های اصلی انجام خواهد پذیرفت، سپس مراحل صدور گواهینامه ی ایزو آغاز می گردد. البته خود این موسسات CB ( نهاد های معتبر صادر کننده گواهینامه های استاندارد ایزو  )نیز به یک بدنه ی دیگر یعنی موسسات AB (نهاد تأیید صلاحیت)متصل هستند و اعتبار خود را از این موسسات می گیرند.

به خاطر داشته باشید که شرکت های CB  ( نهاد های معتبر صادر کننده گواهینامه های استاندارد ایزو  )می توانند تقلبی باشند و گواهینامه های ایزوی نامعتبر صادر کنند. به همین دلیل لازم است که حتما از اعتبار شرکت های CB ( نهاد های معتبر صادر کننده گواهینامه های استاندارد ایزو  ) اطمینان حاصل کنید.

کار اکثر سازمان ها با صدور گواهینامه ایزو 9001 شروع می شود که اساس بسیاری دیگر از استانداردهای ایزو است.
سازمان های ثالثی که به شما گواهینامه ایزو ارائه می کنند، خود نیز استانداردهای لازم را دارند که باید توسط کمیته ارزیابی سازگاری ISO یا CASCO توسعه یابند.

هنگامی که شرکت شما با استانداردهای ایزو مطابقت داشته باشد، از سوی شرکت های ثالث ایزو ،برای شما گواهینامه ای صادر می شود که می توانید از آن ها هنگام پیشنهاد قراردادها، تبلیغات و محصولات و خدمات استفاده کنید و به مشتریان خود ارائه دهید.

آشنایی با سازمان ملی استاندارد ایران ( IRANIAN NATIONAL STANDARDS ORGANIZATION )

سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران به موجب بند یک ماده ۳ قانون اصلاح قوانین و مقررات مصوب بهمن ماه ۱۳۷۱ تنها مرجع رسمی کشور است که وظیفه تعیین، تدوین و نشر استانداردهای ملی (رسمی) ایران را به عهده دارد.