Logo
Knowledge base
London Chamber Knowledge base
Logo
صادرات مصالح ساختمانی

اقلام صادراتی مصالح ساختمانی

۱

آجر

۲

انواع سرامیک

۳

کاشی

۴

سیمان

۵

شیشه فلوت ضخیم

۶

شیشه فلوت ساده

۷

شیشه فلوت رنگی

۸

شیشه رفلکس

۹

شیشه کنترل کننده انرژی

۱۰

آینه ساده

۱۱

آینه آلومینیومی

۱۲

شیشه لمینیت

۱۳

شیشه مشجر

۱۴

بلوک شیشه ای

۱۵

ایزوگاه ساده

۱۶

شن

۱۷

ماسه

۱۸

پرلیت perlite

۱۹

پودر کربنات کلسیم

۲۰

پودر میکرونیزه با معدن سنگ

۲۱

گچ گیپتون

۲۲

گچ ضد رطوبت

۲۳

گچ ضد حریق

۲۴

کلینکر

۲۵

آهن

۲۶

سنگ های ساختمانی

 

 

 

 

 

موادی که برای ساخت‌ و ساز استفاده می‌شوند را مصالح ساختمانی گویند، مانند مصالح ساختمانی گچ ، سیمان و کلینکر.

صادرات مصالح ساختمانی تا به امروز ضعیف عمل کرده و دستیابی به بازارهای جهانی نیازمند راهکار و برنامه‌ریزی است. بخش مسکن یکی از موتورهای اصلی برای به حرکت درآوردن اقتصاد کشور محسوب می شود و در این بین تولید مصالح ساختمانی مرغوب نقش اساسی در پویایی صنعت ساختمان سازی دارد.

در دو دهه اخیر با توجه به نیاز جمعیت رو به رشد کشور به مسکن، صنایع مرتبط با این بخش هم به تدریج از حالت سنتی خارج شده و همگام با صنایع دیگر رشد کرده ولی برخی از حوزه ها همچون سنگ کاشی و سرامیک هنوز به طور کامل نتوانسته رضایت مشتریان داخلی و خارجی را کسب نماید و توان رقابت در بازارهای بین المللی را پیدا کند.

برای دستیابی به جایگاه مطلوب در صادرات مصالح ساختمانی باید اجرای راهکارها و روشهای نوین علمی را در دستور کار خود قرار دهیم . مصالح ساختمانی ایران در صنعت ساختمان جهان از لحاظ کیفیت زبانزد بوده و در زمینه صادرات ضعیف عمل شده که لازمه پیشرفت آن تقویت بازاریابی بین المللی است.

صنعت آجر در کشور می‌تواند ارزآوری بسیاری داشته باشد، حتی به جرات می‌توان ادعا کرد که صنعت آجر می‌تواند بالاتر از نفت برای کشور ارزآوری داشته باشد. ولی دید مسئولان به این موضوع خوب نیست. گزینه‌های خوبی روی میز برای این صنعت وجود ندارد. البته طرح‌هایی وجود دارد، اما باید در راستای بهبود این صنعت قدم‌هایی برداشته شود.

در تولید بسیاری از مصالح ساختمانی، کشور صاحب رتبه‌های قابل‌توجهی است، اگر این اتفاق روی داده، نتیجه دست‌به‌دست دادن همه فعالان بوده که سبب شده در یک صنعت رشد قابل‌توجهی داشته باشیم. از این‌رو دولت و وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌توانند راه را برای صادرکنندگان بازکنند.

آجر ایرانی با توجه به افزایش نرخ دلار در کشورهای دیگر بسیار به‌صرفه است، از این‌رو صادرات آن می‌تواند تحولی در این صنعت که در داخل دچار رکود است، ایجاد کند. در این راستا امکان صادرات به عراق را به شکل آسان دراختیار داریم.