Logo
Knowledge base
London Chamber Knowledge base
Logo
ثبت شرکت در اردن

مراحل ثبت شرکت در اردن:

مرحله 1: نوع شرکت خود را انتخاب کنید

اولین قدم برای ثبت شرکت در اردن، انتخاب نوع شرکتی است که می خواهید ثبت کنید. رایج ترین انواع عبارتند از:

شرکت با مسئولیت محدود (LLC)

شرکت سهامی عام (PSC)

شرکت سهامی خاص (سهامی خاص)

شعبه شرکت خارجی

 

مرحله 2: نام شرکت را انتخاب کنید

قبل از ثبت شرکت خود، باید نام مناسبی را انتخاب کنید. دپارتمان کنترل شرکت ها (CCD) دستورالعمل هایی برای نام های قابل قبول دارد که در این لینک قابل مشاهده است:  https://www.mit.gov.jo

 

مرحله 3: مدارک مورد نیاز را آماده کنید

در مرحله بعد، مدارک لازم را برای نوع شرکت انتخابی خود آماده کنید. مدارک و اسناد کلیدی عبارتند از:

یادداشت انجمن (برای LLC، PSC، و Pvt)

اساسنامه (برای LLC، PSC، و Pvt)

درخواست ثبت شرکت (برای همه نوع)

این فرم ها را می توانید از وب سایت وزارت صنعت، تجارت و تامین اردن دریافت کنید:  https://www.mit.gov.jo

 

مرحله 4:سهامداران شرکت را شناسایی کنید

شما باید حداقل یک مدیر (برای LLC، PSC و Pvt) یا یک نماینده (برای شعبه شرکت خارجی) را شناسایی کنید. مدیران یا نمایندگان باید حداقل 18 سال سن داشته باشند. سهامداران یا شرکا می توانند اشخاص حقیقی یا حقوقی باشند.

 

مرحله 5: سرمایه مورد نیاز و حساب بانکی

اردن به حداقل سرمایه 1000 دینار اردن(JOD) برای شرکتهای LLC، 50000 دینار برای PSCها و1 دینار  برای شرکتهای Pvt نیاز دارد. همچنین باید یک حساب بانکی در اردن به نام شرکت باز کنید و مبلغ سرمایه را واریز کنید.

 

مرحله 6: شرکت خود را ثبت کنید

پس از آماده شدن مدارک، می توانید درخواست خود را به بخش کنترل شرکت ها (CCD) ارسال کنید. این کار را می توان شخصا در یک دفتر محلی CCD انجام داد.

 

مرحله 7: ثبت نام برای مالیات

پس از ثبت شرکت، باید برای مالیات در اداره مالیات بر درآمد و فروش اردن (ISTD) ثبت نام کنید. این کار را می توان به صورت آنلاین از طریق لینک زیر انجام داد:  http://www.istd.gov.jo

 

مرحله 8: مجوزها و پروانه های لازم را دریافت کنید

بسته به فعالیت های تجاری خود، ممکن است نیاز به دریافت مجوزها یا پروانه های اضافی داشته باشید. برای الزامات خاص با مقامات مربوطه در ارتباط باشید.

 

                                                                               

 

هزینه های ثبت شرکت در اردن به شرح زیر است:

مدت زمان فرآیند:

کل فرآیند ثبت نام، از تهیه اسناد تا دریافت پروانه شرکت شما، بسته به پیچیدگی درخواست شما، ممکن است بین 10 تا 20 روز کاری طول بکشد.

 

قانون اردن به اتباع خارجی، امکان تأسیس شرکت هایی با انواع اشکال سازمانی و قانونی زیر را می دهد:

1-شرکت با مسئولیت محدود

الزامات خاصی در مورد ثبت چنین شکلی از شرکت وجود دارد. قانون اجازه می دهد تا LLC را با مشارکت تنها یک سهامدار (بنیانگذار) ثبت کنید، اما در عین حال لازم است رضایت کمیسیون ثبت شرکت ها را نیز کسب کنید. هیچ محدودیتی برای تابعیت سهامداران وجود ندارد، اما برای خارجی ها شرایط خاصی وجود دارد. در صورتی که سهامداران شرکت ساکن اردن نباشند، تعهداتی مبنی بر مشارکت در سرمایه مجاز به مبلغ 50000 دینار اردن (که تقریباً بالغ بر 70000 دلار است) بر عهده آنها می باشد.

لازم به ذکر است که قوانین اردن محدودیت هایی را در زمینه های خاص فعالیت برای افراد غیر مقیم اعمال می کند. مالکیت سرمایه گذار خارجی بیش از 50 درصد سرمایه شرکت نخواهد بود، بر این اساس امضای قرارداد سرمایه گذاری مشترک با شریک اردنی ضروری است. هیچ الزاماتی در مورد مدیری که اقامت دارد، وجود ندارد.

شرکت می تواند فعالیت های تجاری و تولیدی انجام دهد.برای فعالیت شرکت، الزامات افتتاح حساب بانکی و حضور آدرس در خاک اردن وجود دارد. همچنین شرکت باید سالانه گزارش حسابرسی، مالی و مالیاتی را ارائه کند.

2-شرکت سهامی عام

چنین شرکتی حتی با یک سهامدار (موسس) با حداقل سرمایه قولنامه ای به مبلغ 100000 دلار آمریکا قابل ثبت است (در عین حال حداقل 25% سرمایه در بازار اوراق بهادار در گردش باشد). الزامات امضای قرارداد سرمایه گذاری مشترک با شریک اردنی وجود دارد. مالکیت سرمایه گذار خارجی نباید از 50 درصد سرمایه شرکت تجاوز کند. هیچ الزاماتی در مورد مدیری که اقامت دارد، وجود ندارد.

همچنین شرکت باید سالانه گزارش حسابرسی، مالی و مالیاتی را ارائه کند. هیچ محدودیتی در زمینه انجام فعالیت های واردات و صادرات، تملک دارایی در اردن وجود ندارد و همچنین مجاز به تصاحب سهام سایر شرکت های اردنی است.

3-شرکت خارجی غیر فعال

فعالیت این شرکت ها تحت فصل دوم قانون اردن "درباره شرکت ها" و مقررات است. چنین شکل سازمانی و قانونی فقط توسط شرکت های خارجی و اتباع خارجی قابل ثبت است. این شرکت نماینده شرکتی است که نمایندگی آن در اردن واقع شده است و اقداماتی را در این کشور برای کنترل و هماهنگ کردن فعالیت های خود، در خارج از اردن انجام می دهد.

فرآیند ثبت شرکت در اردن بسیار ساده تر از ثبت شرکت LLC انجام می شود. شرایط اصلی ثبت نام، حضور موسس و یک مدیر، انعقاد قرارداد اجاره و همچنین وجود حداقل سرمایه قولنامه ای به مبلغ 1 دلار است. در عین حال، قانون برای افراد غیر مقیم اردن شرط می کند. سرمایه گذاری مالی به مبلغ 50000 دینار اردن (تقریباً 70000 دلار) در هر یک از نهاد های حقوقی.

شرکت می تواند با مشارکت یک نفر از مدیران و مؤسسان فعالیت خود را انجام دهد، اما در صورتی که شرکت دارای کارمند باشد، برای کارکنان غیر مقیم 50 درصد محدودیت وجود دارد و 50 درصد دیگر باید از شهروندان اردن باشند.

4-شرکت خارجی فعال (شعبه اردن)

دفتر مرکزی چنین شرکتی باید در خارج از اردن ثبت و واقع شود. دو نوع فعالیت برای این نوع شرکت وجود دارد:

اعطای قرارداد بر اساس نتایج مناقصه برای انجام فعالیت در اردن در یک دوره ی محدود معین.

-فعالیت موقت شرکت بر اساس مجوز اخذ شده از مراجع رسمی. الزاماتی مربوط به ارائه گزارش حسابرسی، مالی و مالیاتی سالانه وجود دارد.

 

 

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط ثبت شرکت در اردن با مشاوران سها طوس در ارتباط باشید 

آخرین به روز رسانی: 1402/11/01