Logo
Knowledge base
London Chamber Knowledge base
Logo
شرایط صادرات به قزاقستان

جمهوری قزاقستان یکی از کشورهای بزرگ آسیای مرکزی نور سلطان، پایتخت کنونی آن است . واحد پول قزاقستان، تنگه  Тенга  است و زبان رسمی قزاقستان، زبان قزاقی و زبان روسی است.قزاقستاناین کشور بزرگترین کشور محصور در خشکه است که مساحت آن به ۲۷۱۷۳۰۰ کیلومتر مربع می‏رسد و از لحاظ وسعت، تقریباً پنج برابر افغانستان و نهمین کشور بزرگ در دنیا است. حدود اربعه کشور قزاقستان به ترتیب ذیل است: از شمال با روسیه، از شرق با جمهوری خلق چین، از جنوب به کشورهای قیرغزستان و ازبکستان، از جنوب‏‌غربی با کشور ترکمنستان از شمال‏‌شرقی به سواحل دریای خز هم سرحد است. تقریباً 90 درصد خاک قزاقستان را دشت تشکیل می‏دهد و آب و هوای آن به نسبت میزان پایین بارندگی، خشک است. قزاقستان به دلیل موقعیت جغرافیایی خود، دارای زمستان فوق‏‌العاده سرد و برف‏گیر است. قزاقستان بزرگ‌ترین کشور محصور در خشکی دنیا است. قزاقستان به بزرگی اروپای غربی است و از دریای خزر در غرب تا کوه‌های آلتای در شرق ادامه می‌یابد. مرزهای شمالی قزاقستان در دشت‌های سیبری غربی و مرزهای جنوبی آن در بیابان‌های آسیای میانه قرار دارند. با وجود وسعت زیادی که این کشور را نهمین کشور بزرگ دنیا کرده، بیشتر پهنه‌هایش کویر و استپ است و تراکم جمعیت آن تنها ۶ نفر در هر کیلومترمربع است.

اقتصاد

در میان محصولات صادراتی ایران به قزاقستان کالاهای مختلفی دیده می‌شود. این مساله نشان از جذابیت بازار این کشور آسیایی دارد. قزاقستان از جمله کشورهای آسیای میانه بوده که در سالیان اخیر تلاش کرده تا نقش و سهم بیشتری در بازی‌های سیاسی و اقتصادی منطقه بازی کند. مقامات قزاقستان در چند سال گذشته همچنین به دنبال رونق بخشیدن به بخش گردشگری و توریسم این کشور بوده‌اند. قزاقستان بیشترین تولید ناخالص داخلی و درآمد سرانه را در میان جمهوری‌های تازه استقلال یافته دارد و نیز از اعضای مهم سازمان همکاری شانگهای است. قزاقستان یکی از کشورهای پایه‌گذار اتحادیه اقتصادی اوراسیا بوده که برخی کشورهای دیگر نظیر روسیه، بلاروس و قرقیزستان نیز عضو آن هستند.

ایران و قزاقستان

کشور مذکور خود یکی از موسسین اتحادیه اقتصادی اوراسیا بوده که کشورهای عضو آن از برخی مزایا در تجارت با یکدیگر برخوردار هستند. از آنجا که ایران به تازگی به دنبال پیوستن به این اتحادیه بوده، از این رو تجارت با قزاقستان برای تجار کشورمان بسیار اهمیت می‌یابد. روسیه، چین و برخی کشورهای اروپایی جزء شرکاء تجاری اصلی این کشور محسوب می‌شوند. به طور کل بخش زیادی از تجارت قزاقستان با کشورهای همسایه خود صورت می‌گیرد. قزاقستان بزرگترین کشور در آسیای مرکزی است که از طریق دریای خزر با ایران همسایه است. ایران از نخستین کشورهایی بود که استقلال قزاقستان را به رسمیت شناخت و نمایندگی سیاسی خود را در آن گشود. قزاقستان متاثر از عوامل منطقه‌ای و بین‌المللی به دنبال روابط دوجانبه‌ی کنترل‌شده با ایران است.  همچنین به همكاري محدود منطقه‌اي و بين‌المللي با ایران تمایل دارد. این کشور در عین حال، سعی دارد بتواند بواسطه ارتباط با ایران جایگاه منطقه‌ای خود را ارتقا بخشد.

صادرات به قزاقستان

بنا بر آمارهای جهانی قزاقستان در سال 2018 به میزان 89.67 میلیون دلار از ایران کالا وارد کرده است. به طور میانگین طی 10 سال اخیر معمولا روند صادرات به قزاقستان از ایران رو به پیشرفت بوده است. جمهوری قزاقستان محصور در خشکی است و برای تأمین تقاضاهای متنوع و نیز عرضه نفت و گاز خود به بازارهای جهانی، به مسیرهای ارتباطی کوتاه و مطمئن منتهی به آبهای آزاد نیازمند است. موقعیت سرزمینی ایران در قلب منطقه خاورمیانه، واقعیت ارزشمند اما بالقوه ای است که می تواند ظرفیت های متنوع و گسترده جدیدی برای تجارت، صنعت، خدمات، افزایش درآمد ملی و در نتیجه انباشت سرمایه ها و توسعه و حتی امنیت برای کشور ایجاد کند. دسترسی به دریای خزر می‌تواند برای تجار ایران فرصت ویژه‌ای را برای ارسال محصولات صادراتی ایران به قزاقستان رقم بزند ضمن آنکه به صورت زمینی نیز می‌توان برای صادرات به آنجا اقدام کرد. با شیوع کرونا ترانزیت کالا میان ایران و برخی از کشورهای منطقه قطع شد اما قزاقستان تنها کشوری بود که صادرات، واردات و ترانزیت و مبادله کالا با ایران را بدون وقفه ادامه داد. در مجموع می‌توان گفت در 30 سال گذشته روابط بین ایران و قزاقستان روابط متوازن و بدون تنشی بوده و فراز و فرود چندانی نداشته و این امر، مهترین شاخص روابط دو کشور بوده است. شاخص بعدی این است که روابط اقتصادی بر دیگر روابط برتری داشته است. روابط اقتصادی ما که به دو بخش هسته تجارت و سرمایه‌گذاری و صدور خدمات فنی مهندسی تقسیم می‌شود.
محصولات کشاورزی، معدنی و نفت، از عمده‌ترین محصولات صادرات کشور قزاقستان به حساب می‌آید. از طرفی دیگر، این کشور نیازهای وارداتی مختلفی نیز دارد که بیشتر در زمینه صنعتی و برخی حوزه‌های غذایی و کشاورزی است. قزاقستان خود یکی از کشورهای پایه اتحادیه اقتصادی اوراسیا است و کشورهایی که در این اتحادیه عضو هستند، از مزایای مختلفی در تجارت با یکدیگر بهره‌مند هستند. 

عمده کالاهای صادراتی به قزاقستان

قزاقستان با توجه به شرایطی که دارد، از نظر صنعتی بسیار پیشرفته نیست و در سالیان اخیر، محصولات صنعتی بسیار زیادی وارد این کشور شده‌اند. این موضوع باعث شده است تا تجار زیادی علاقه مند صادرات کالاها صنعتی به این کشور شوند. البته علاوه بر این محصولات، قزاقستان در برخی حوزه‌های کشاورزی نیز نیازهای مختلفی دارد و یکی دیگر از عمده محصولاتی که به این کشور صادر می‌شوند، مواد غذایی هستند.

طبق آمارهای به دست آمده در سالیان اخیر، بیش 90 میلیون دلار کالا، از ایران به این کشور صادر شده است. به طور میانگین، در طی 10 سال گذشته، معمولا روند صادرات به قزاقستان روند رو به رشدی داشته است. هر چند در برخی از سال‌ها، مانند سال 2016 یا 2012، افت محسوسی نیز داشته است. از عمده کالاهایی که در طی این سال‌ها به قزاقستان صادر شده‌اند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

میوه و خشکبار

مواد و محصولات معدنی

سنگ و سرامیک

محصولات پلاستیکی

ماشین آلات صنعتی

سبزی و صیفی جات

محصولات شیشه‌ای

آهک، سیمان، گچ

علاوه بر موارد فوق، طبق بررسی‌ داده‌های گمرک جمهوری اسلامی، می‌تواند مواردی مانند لوازم خانگی، لوله و شلنگ، سنگ مرمر، شیر، خامه، پنیر، انگور، گوجه فرنگی و … را در دسته عمده کالاهای رایج صادراتی به قزاقستان نام برد.

افراد زیادی برای صادرات کالاهای خود به قزاقستان اقدام می‌کنند. اگر شما هم می‌خواهید وارد عرصه صادرات کالا به این کشور وارد شوید، می‌توانید از با کارشناسان سهاطوس در ارتباط باشید و از راهنمایی‌های آن‌ها در این زمینه استفاده کنید.