Logo
Knowledge base
London Chamber Knowledge base
Logo
شرایط سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاری در ترکیه از جمله روش های مهاجرت به این کشور می باشد که از مزایای قابل توجهی نیز برخوردار است. کشور اوراسیایی ترکیه بنا به دلایلی نظیر سهولت در تردد، شباهت فرهنگی و اجتماعی، شرایط اقتصادی مناسب و محیطی ایده ال برای راه اندازی بیزینس و کسب و کار امروزه به یکی از بهترین گزینه های اتباع ایرانی برای مهاجرت بدل گردیده است.

شرایط سرمایه گذاری در ترکیه بسته به روش سرمایه گذاری مورد نظر متفاوت خواهد بود، از این رو افراد با توجه به سرمایه و شرایط فردی خود می توانند بهترین روش برای سرمایه گذاری را انتخاب نمایند. طبق قوانین مهاجرتی ترکیه کلیه افراد بالای ۱۸ سال که از تمکن مالی مورد نیاز و صلاحیت تجاری لازم برخوردار باشند می توانند برای سرمایه گذاری در ترکیه اقدام نمایند

روش های سرمایه گذاری در ترکیه

برای سرمایه گذاری در ترکیه روش های بسیار متنوعی وجود دارد، که هریک از این روش ها شرایط خاص خود را در پی خواهد داشت، با توجه به افزایش قیمت ملک و فضای مناسب کسب و کار در ترکیه طی سالهای اخیر در بین کلیه روش های سرمایه گذاری ترکیه ۲ روش خرید ملک و ثبت شرکت در این کشور نسبت به سایر روش های سرمایه گذاری در ترکیه متقاضیان بیشتری را به خود جذب نموده اند

 

              

 

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید املاک

 از بسیاری جهات، خرید ملک ایمن ترین روش سرمایه گذاری است و با توجه به افزایش حضور گردشگران در این کشور، بازار املاک به طور قابل توجهی توسعه یافته است.

سرمایه گذاران می توانند با خرید ملکی به ارزش 250 هزار دلار، طی سه تا شش ماه، تابعیت ترکیه را کسب کنند. خواه هدف فرد از خرید ملک استفاده به عنوان محل سکونت باشد، خواه سرمایه گذاری مطمئن در این کشور، طیف گسترده ای از آپارتمان های مدرن و ویلاهای لوکس ساحلی وجود دارد که همگی با قیمت های بسیار رقابتی ارائه می شوند.

 کسانی که قصد سرمایه گذاری دارند، می توانند از درآمد اجاره بهره مند شوند و بعد از سه سال امکان فروش آن را خواهند داشت. برای سرمایه گذاری در زمینه خرید ملک هیچ محدودیتی وجود ندارد و افراد سرمایه گذار می توانند چندین ملک را خریداری کنند.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق تاسیس شرکت

طبق مقررات وضع شده در سال 2018، وزارت کار و خدمات اجتماعی برای کاهش بیکاری در این کشور در ازای تاسیس یک شرکت و ایجاد 50 فرصت شغلی جدید برای اتباع ترکیه ای به سرمایه گذاران خارجی، تابعیت اعطا می کند. اقدامات ترکیه در جهت عضویت در اتحادیه اروپا باعث ایجاد انگیزه برای تصویب مقررات و استانداردهای تجاری اروپا شده است که باعث آسان‌تر شدن فرآیند ایجاد کسب و کارهای جدید در این کشور می شود.

قانون سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ترکیه بر اساس اصل برابری استوار است و حقوق و تعهدات سرمایه گذاران بین المللی مشابه سرمایه گذاران خارجی است. شرایط ایجاد مشاغل و انتقال سهام همانند شرایطی است که برای سرمایه گذاران محلی اعمال می شود و می توانند هر نوع شرکت مجاز در قانون تجارت ترکیه (TCC) را تاسیس کنند.

روند ثبت شرکت پس از تاسیس کسب و کار مورد نظر (شرکت های با مسئولیت محدود، شرکت های سهامی، شرکت های مختلط، شرکت های جمعی یا مشارکت های تجاری)، بیش از یک هفته زمان نمی برد.

سرمایه گذار خارجی باید سرمایه ابتدایی لازم برای ایجاد شرکت را در اختیار داشته باشد. به عنوان مثال، سرمایه لازم برای تاسیس شرکت با مسئولیت محدود دست کم 10 هزار لیر است، در حالی که برای تاسیس شرکت سهامی باید دست کم 50 هزار لیر سرمایه داشت. 

سرمایه گذاری در ترکیه برای اخذ تابعیت

از طریق سرمایه گذاری در ترکیه می توانید برای خود و خانواده خود تابعیت ترکیه را اخذ کنید. خانواده شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال می باشد. برای اینکه سرمایه گذاری شما منجر به تابعیت ترکیه شود، باید در یکی از زمینه های سرمایه گذاری اعلام شده توسط دولت ترکیه سرمایه گذاری کنید همچنین ملزم به سرمایه گذاری حداقل مبلغ اعلام شده در هر زمینه هستید.

معمولا پروسه اخذ تابعیت و پاسپورت ترکیه برای سرمایه گذار بین 3 تا 6 ماه به طول می انجامد. در سال 2019 با راحت تر شدن قوانین، اخذ تابعیت ترکیه برای خانواده تا 2 ماه به طول می انجامد. دولت ترکیه اجازه دو تابعیتی را می دهد، بنابراین نیازی به سلب تابعیت فعلی خود نیز نداریدانواع روش های سرمایه گذاری در ترکیه برای اخذ تابعیت ترکیه و شرایط آن ها در ادامه بررسی شده است.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید سهام

اخذ پاسپورت ترکیه از طریق سرمایه گذاری در سهام نیز امکان پذیر می باشد. حداقل سرمایه برای سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید سهام مبلغ 500 هزار دلار آمریکا است که می بایست سهام خریداری کنید. این مبلغ سابقا دو میلیون دلار آمریکا بوده که بر اساس طرح جدید ترکیه کاهش یافته است. از جمله شرایط این نوع سرمایه گذاری در ترکیه این است که سرمایه گذاری شما باید توسط وزارت صنایع و فناوری ترکیه تایید شود و می بایست سهام خریداری شده را به مدت 3 سال نگهداری نمایید.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط سرمایه گذاری در ترکیه با همکاران ما در سها طوس در ارتباط باشید.