Logo
Knowledge base
London Chamber Knowledge base
Logo
راهنمای تجارت با قطر

قطر نیز مانند هر کشور دیگری شرایط و قوانین خاص خود را برای واردات کالا به کشور دارد. با توجه به اینکه کشور قطر زمین‌های زراعی کمتری دارد و از لحاظ جغرافیایی نیز همانند یک شبه جزیره می‌باشد، شرایط حمل و نقل کالا به این کشور همواره از طریق راه‌های دریایی و یا راه‌های هوایی انجام می‌گیرد. توجه به این نکته که قبل از صادرات به قطر بایستی شرایط و بازار هدف کالا را در قطر بررسی کرد، بسیار حائز اهمیت می‌باشد. در مراحل بعدی صادرات به قطر، فرد صادرکننده باید مشتری و واردکننده کالای مورد نظر خود را در کشور قطر پیدا کرده و بتواند از طریق راه‌های ارتباطی با آنها وارد معامله شده و کالای خود را با قیمت معقولی به فروش رساند. در مراحل بعدی نیز فرد صادرکننده باید محصول و کالای خود را به‌درستی بسته‌بندی و پلمب کرده و به واحد حمل و نقل گمرکی تحویل دهد.
به دلیل کمبود نیروی متخصص در کشور قطر و همچنین کمبود صنایع فرآوری در این کشور، بسیاری از متخصصین و صاحبان صنایع به دنبال صادرات کالای خود به این کشور می‌باشند؛ پس آشنایی با نحوه صادرات به قطر باید یکی از اولویت‌های صادرکنندگان به این کشور باشد .

اقلام صادراتی ایران به قطر 

برای اطلاع از لیست کالاهای صادراتی ایران به قطر لازم است بدانید که ایران کالاهای مختلفی را به کشورهای دیگر و به‌خصوص کشورهای همسایه صادر می‌کند که در اغلب موارد مواد غذایی، محصولات کشاورزی، قطعات صنعتی و مواد معدنی به این کشورها صادر می‌شود.
ایران با قطر بالغ بر 250 کیلومتر مرز آبی و دریایی داشته و از لحاظ مسافت، شهر الرویس در شمالی‌ترین نقطه قطر با شهر و بندر دیردراستان بوشهر 185 کیلومتر فاصله دارد

بر اساس آخرین داده‌های گمرک جمهوری اسلامی ایران در سال نود و هفت، بالغ بر 225 میلیون دلار کالا از ایران به کشور قطر از طریق بنادر لنگه، امام خمینی، شهید رجایی، بندر بوشهر صادر شده است. به طور دقیق‌تر صادرات به قطر شامل موارد زیر می‌شود

در صادرات این مواد باید دقت و حساسیت بالایی به کار برده شود؛ زیرا چنانچه این مواد به طرز صحیحی بسته‌بندی و حمل نشوند، امکان فساد مواد غذایی وجود دارد؛ بنابراین در صادرات این مواد باید به نوع بسته‌بندی و وسیله نقلیه دقت شود.
گفتنی است که ایران به عنوان یکی از مهم‌ترین کشورهای تولید کننده زعفران می باشد که سالانه مقدار زیادی زعفران با کیفیتِ بسیار بالا تولید و عرضه بازار جهانی می¬کند. در این میان، صادرات زعفران ایرانی به کشور قطر بسیار بالا بوده و یکی از مهم‌ترین کالاهای صادراتی می باشد. در کشور قطر نیز تقاضا برای خرید زعفران بسیار زیاد بوده و سالانه تجار زیادی زعفران باکیفیت تولیدی در ایران را به قطر صادر می‌کنند. در مورد قیمت نهایی زعفران در بازار قطر نیز لازم به ذکر است که قیمت زعفران ثابت نبوده و بسته به کیفیت زعفران و بسته بندی ارائه شده آن قابل تغییر است و می‌توان قیمت نهایی آن را با توجه به قیمت پیشنهادی خریدارتغییرداد.

کشور ایران با داشتن جمعیت و قومیت‌های مختلف، انواع مختلفی از صنایع دستی و هنرهای مردمی زیبا و چشم‌نواز، یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین مراکز پرورش صنایع دستی شهری و روستایی می باشد. اغلب این صنایع دستی منحصر به فرد بوده و در سراسر جهان کمیاب است و به همین دلیل یکی از موارد مهم برای صادرات به قطر، صنایع منحصر به فرد دستی می باشند

حمل و نقل این موارد، یکی از چالش ‌برانگیزترین صادرات به قطر می‌باشد و چنانچه زمان تعیین شده برای صادرات این مواد رعایت نشود، باعث فساد انواع گوشت و یا تلف شدن دام و طیور خواهد شد.

با توجه به بررسی بازار هدف قطر و نیازهای قطر ثابت شده است که مهم‌ترین لیست کالاهای صادراتی ایران به قطر به ترتیب عبارت‌اند از:

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص راهنمای تجارت به قطر با همکاران ما در سهاطوس در ارتباط باشید