Logo
Knowledge base
London Chamber Knowledge base
Logo
تفاوت ویزا و اقامت

ویزا و اقامت دو واژه مجزا و معقوله جدا از هم هستند. البته به هم مربوط هستند ولی هیچگاه نمی توان این دو را با هم یکی دانست . برای درک مفهومی بیشتر تفاوت ویزا و اقامت به تعریف و توضیح کامل هر دوی انها و موضوعات مربوطه ویزا می پردازیم.

تفاوت ویزا و اقامت

ویزا یا روادید یک مجوز مشروط است که به شهروندان یک کشور خارجی اعطا می شود. به این ترتیب ویزا به آن ها اجازه می دهد که وارد آن کشور شوند، در آن کشور اقامت داشته باشند و یا آن کشور را ترک کنند.

ویزا به صورت کاغذی یا الکتریکی به گذر نامه اضافه می شود و به شخص این اجازه را می دهد که در مدت زمان محدودی که این مدت زمان در روادید ثبت شده است در آن کشور حضور داشته باشید. ویزا و یا مجوز ورود به کشور، توسط اداره مهاجرت آن کشور صادر می شود و ممکن است طبق صلاحدید مقام مهاجرت آن کشور، در هر زمان لغو شود.

برخی از کشورها (مانند آنهایی که در منطقه شینگن قرار دارند) با کشورهای دیگر توافقاتی دارند که به شهروندان اجازه می دهد بدون ویزا بین این کشورها سفر کنند. سازمان توریسم جهانی اعلام کرد که شمار گردشگرانی که پیش از سفر به ویزا نیاز دارند، در سال ۲۰۲۰ به پایین ترین سطح خود رسیده است.

ویزا یا روادید صرفا مجوز ورود و خروج ،است فقط و فقط به منظور تردد به کشور صادر کننده ویزا قابل استفاده می باشد و انواع مختلفی دارد که یکی از رایج ترین آنها ویزای توریستی است. ویزای توریستی اعتبار و محدودیت زمانی داشته همچنین هیچ تضمینی برای دریافت مجدد آن وجود ندارد. در ادامه به معرفی انواع ویزا به صورت کلی میپردازیم.

انواع ویزا

◄ ویزا سینگل برای یک بار ورود (Single)

◄ ویزای دابل برای دو بار ورود (Double)

◄ ویزای مالتیپل برای چند بار ورود (Multiple)

◄ ویزای ترانزیت-فرودگاهی (Airport transit)

قابل ذکر است که این انواع در هر کشور ممکن است به روش ها و پسوند های مختلفی از هم وجود داشته باشد. اشخاصی که متقاضی اخذ ویزا هستند میتوانند از طریق مراجعه به شرکت سها طوس در اسرع وقت برای این امر اقدام کنند.

 

لیست کشورهای بدون ویزا برای ...                 

 

                                    

   

اقامت (Residency) رابطه ای است مادی و حقوقی که بدون توجه به تابعیت شخص، فرد را به قسمتی از خاک یک کشور مربوط می سازد. همچنین مفهومی است که مسئولیت‌های قانونی از جمله رای دادن، قرار گرفتن در پست سیاسی، استفاده از خدمات دولتی در دسترس یک فرد قرار می‌دهد. زمانی که افراد اقامت یک کشور را کسب میکنند باید شرایط خاص حاکم بر آن کشور نیز بپذیرند. داشتن اقامت امکان سفر را تنها به همان کشور آسان مینماید و همچنین اگر فرد کسب و کاری در آن کشور داشته باشد باید مطابق با قوانین مالیاتی، مالیات حاصل از درآمد خود را به دولت پرداخت نماید. معمولا کشورها اقامت را به صورت زمان دار به اشخاص اعطا می کنند و پس از پایان زمان تعیین شده شخص باید دوباره تقاضای اقامت داشته باشد.

اقامت هم مانند ویزا انواع مختلفی دارد و اشخاصی که بواسطه حرفه، مهارت و تحصیلات خاص و موارد دیگر مانند وجود یکی از وابستگان در کشور مورد نظر یا سرمایه گذاری در کشوری خاص متقاضی اخذ اقامت اند میتوانند از طریق مراجعه به شرکت سها طوس اقدام کنند.

بطور خلاصه:

 -1 افراد به دلایل زیادی به خارج از کشور سفر می‌کنند؛ گردش، کار، تحصیل یا اقامت.

 -2 ویزا، یک مدرکی محسوب می‌شود که اجازه می‌دهد وارد کشور خاصی شوید.

 -3 دو نوع ویزا وجود دارد؛ ویزای مهاجرتی و ویزای غیرمهاجرتی

4- ویزای مهاجرتی به نام جواز اقامت یا گرین کارت شناخته می‌شود که برای جواز اقامت دائم در امریکا به کار می‌رود.

5- ویزای غیرمهاجرتی یا مجوز رویداد به سه دسته تقسیم می‌شود: گردش، کار و تحصیل.

.جهت دریافت اطلاعات بیشتر با مشاوران سهاطوس در ارتباط باشید