Logo
Knowledge base
London Chamber Knowledge base
Logo
ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه دارای جذابیت های بسیار زیادی، بخصوص برای ایرانیان است و این جذابیت ها باعث رشد روز افزون متقاضیان ایرانی ثبت شرکت در کشور ترکیه شده است. ترکیه بدلیل سهولت در رفت و آمد و ترانزیت راحت بین دو کشور گزینه ی مناسبی برای سرمایه گذاران محسوب می شود. همچنین شباهت های فرهنگی زیاد بین ایران و ترکیه و شاید مهم تر از همه به دلیل روابط پایدار، با ثبات و حسنه سیاسی و اقتصادی بین تهران و آنکارا، کشور ترکیه یکی از بهترین مقاصد سرمایه گذاری و فعالیت های تجاری ایرانیان در سراسر جهان است.

چرا ثبت شرکت در ترکیه انجام بدهیم ؟

ترکیه کشوری است که در سال های گذشته رشد فوق العاده ای در زمینه های اقتصادی داشته است درنتیجه با اطمینان از ثبات سیاسی – اقتصادی این کشور سرمایه گذاری و ثبت شرکت در ترکیه گزینه ای فوق العاده می باشد. قوانین ثبت شرکت در ترکیه  تنها با چند اختلاف جزئی مشابه قوانین ثبت شرکت در  ایران می باشد، همچنین برای ثبت شرکت در ترکیه لزومی به اقامت در این کشور نیست.( البته با ثبت شرکت در ترکیه، اقامت یکساله به افراد متقاضی اعطا می گردد و بعد از گذشت پنج سال تمدید، اقامت موقت افراد به اقامت دائم تغییر می کند.)

مراحل ثبت شرکت در ترکیه

1.       مشخص کردن محل شرکت

2.       تنظیم اساسنامه شرکت

3.       دریافت فرم های ثبت شرکت در ترکیه

4.       گرفتن شماره مالیاتی از اداره دارایی ترکیه

5.       گرفتن تاییدیه اساسنامه شرکت از دفترخانه رسمی ترکیه

6.       ثبت شرکت در اتاق بازرگانی ترکیه

7.       چاپ روزنامه رسمی

8.       گرفتن تاییدیه وکالت نامه و نمونه امضا از دفترخانه رسمی ترکیه

9.       تنظیم فرم اداره دارایی ترکیه

10.     مراجعه به اداره دارایی ترکیه و تحویل فرم مرحله قبل برای بررسی و تایید این فرم و آدرس دفتر شرکت توسط این اداره

11.     بازرسان اداره دارایی برای تایید آدرس به شرکت مراجعه می کنند

12.     گرفتن شماره مالیاتی شرکت بعد از تایید و بررسی نهایی

13.     گرفتن کارت بازرگانی

14.     تصدیق دفاتر حسابداری

15.     افتتاح حساب بانکی برای شرکت

16.     معرفی کردن یک مشاور مالی رسمی

مزایای ثبت شرکت در ترکیه

1.       انجام امور تجاری و بازرگانی بدون محدودیتی که برای افراد حقیقی و حقوقی ایرانی موجود است

2.       کار و سرمایه گذاری در بستری که زمنیه رشد و کسب موفقیت های بین الملی وجود دارد

3.       مالیات در کشور ترکیه نسبت به کشور های اروپایی و آمریکایی بسیار ناچیز است

4.       کم بودن هزینه های شروع کار

5.       وجود تسهیلات ویژه برای شرکت های خارجی ثبت شده در ترکیه

6.       هزینه های کمتر معیشت نسبت به کشور های دیگر اروپایی

7.       کسب اقامت یکساله ترکیه و بعد از گذشت 5 سال کسب اقامت دائم

8.       افتتاح حساب بانکی پس از ثبت شرکت و اخذ Credit Card  و Debit Card از بانک ها

9.       فاصله بسیار کم برای رفت و آمد بین ایران و ترکیه

ثبت شرکت در مناطق آزاد ترکیه

ثبت شرکت در ترکیه در مناطق آزاد تجاری شامل، شرکت های صنعتی می شود که افراد قادر خواهند بود  در آن شهرک ها زمین به قیمت مناسب خریداری کنند و تسهیلات خیلی مناسبی از دولت جهت ساخت سوله دریافت کنند. همچنین به افراد تسهیلات ویژه ای برای استخدام کارمند و کارگر و خصوصا مقوله بیمه و معافیت های مالیاتی اهدا می گردد. لازم به ذکر است که این روش ثبت شرکت در ترکیه تنها برای امور تولیدی و صادراتی می باشد در حقیقت افراد باید تولید کننده یک کالا باشند و برای صادرات آن کالا به اسم کشور ترکیه از دولت تسهیلات دریافت می نمایند. در ترکیه ۲۱ منطقه آزاد تجاری و صنعتی وجود دارد. به دلیل وجود تسهیلات زیربنایی قوی و معافیت های مختلف قانونی، این مناطق جذابیت فراوانی برای سرمایه گذاران و تجار خارجی دارند.

مهم ترین فرازهای قانون مناطق آزاد ترکیه و امتیازات مناطق آزاد

الف) معافیت مالیاتی: 

درآمدهای حاصله از فعالیت های تولیدی در مناطق آزاد ترکیه از مالیات بر درآمد معاف است.

ب) امکان حضور دراز مدت:

واحدهای تجاری و اداری آماده موجود در مناطق، به مدت ۱۰ سال برای فعالیت های تجاری و ۲۰ سال برای فعالیت­های تولیدی در مناطق آزاد ترکیه اجاره داده می­شوند، اما چنانچه سرمایه گذار خود اقدام به احداث نماید، قرارداد اجاره برای فعالیت­های تجاری ۲۰ ساله و برای فعالیت های تولیدی ۳۰ ساله خواهد بود. قراردادها تا ۹۹ سال قابل تمدید است.

پ) معافیت مالیات:

  با ثبت شرکت در منطقه آزاد ترکیه، از پرداخت عوارض گمرکی و مالیات بر ارزش افزوده برای کالاها و مواد اولیه ای که از دیگر کشورها وارد منطقه آزاد می­ شوند. به عبارت دیگر، شرکت هایی که فعالیت تولیدی ندارند و فقط صادرات و یا تجارت ترانزیت انجام میدهند. مالیات بر ارزش افزوده و تعرفه گمرکی پرداخت نمی­ کنند، یعنی مثلاَ اگر جنسی از اروپا و یا هر کشور دیگری به مناطق آزاد بیاوریم و مدتی بعد به کشور ثالثی صادر نماییم در این فرآیند مالیات ­های گمرکی جنس مزبور پرداخت نخواهد شد.

ت) انتقال نقدینگی:

 درآمد حاصل از فعالیت های صورت گرفته در مناطق آزاد ترکیه به راحتی و با آزادی کامل قابل انتقال به داخل خاک ترکیه و یا کشورهای دیگر است و نیاز به اخذ مجوز نیست.

د) زیرساخت ها:

زیرساخت های موجود در مناطق آزاد ترکیه بسیار پیشرفته بوده و با حداقل بوروکراسی، در اختیار متقاضیان قرار می گیرد. اکثر مناطق آزاد در کنار بنادر بزرگ ترکیه قرار گرفته اند.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر  به صفحه ثبت شرکت در منطقه آزاد ترکیه مراجعه فرمایید یا با کارشناسان ثبت شرکت سهاطوس تماس حاصل فرمایید.