Logo
Knowledge base
London Chamber Knowledge base
Logo
EMARK (استاندارد خودرو سازی اتحادیه اروپا)

در ماه اکتبر سال 2002، اتحادیه اروپا دستور العمل 72/245/  EEC را تدوین و بعدها اصلاحاتی را  به الزامات آن انجام داد ( 95/54/EC) . این دستورالعمل برای کلیه وسایل نقلیه الکترونیکی و محصولات الکترونیکی برای دسترسی و صادرات به بازار اتحادیه اروپا تدوین شد .

می توان گفت که تقریبا برای تمام اقلام مورد استفاده در خودرو، الزامات کیفی بر اساس استانداردهای سری ECE در اتحادیه اروپا تعریف شده و برای تست و صدور گواهینامه انطباق کیفیت مورد استفاده قرار می گیرند. نتیجه این ارزیابی و انطباق، به نشان EMark معروف است که در فرمت استانداردی به همراه کد کشور صادرکننده و با شماره سریال منحصر بفرد صادر می گردد. این نشان استاندارد توسط کمیسیون اقتصادی اروپا معرفی شده است.

محصولاتی که علامت گذاری شده اند دسترسی نامحدود در اتحادیه اروپا دارند و می توانند به مصرف کنندگان بدون تست اضافی، ارزیابی و یا سایر برچسب های انطباق ارائه شوند. علاوه بر این، علامت Emark در سایر کشورهای خارج از اروپا نیز معتبر می باشد، زیرا این علامت الزامات انطباق با اتحادیه اروپا را مطرح می کند.

در کشورهای اتحادیه اروپا لازم است که گواهینامه   Emarkرا به منظور معرفی سیستم های خودروی موتوری، قطعات، اجزای سازنده و قطعات فنی جداگانه دریافت کنیم. گواهی  Emark ثابت می کند که تولید کنندگان این محصولات مطابق با الزامات اساسی از نظر ایمنی ترافیک و حفاظت از محیط زیست می باشند.

تمایل برای نیازهای جهانی هماهنگ شده، منجر به توسعه دو مقررات مختلف در اروپا شده است. نخستین آنها توسط کمیسیون اروپا برای ایجاد یک توافق مشترک برای همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا طراحی شده است.

تفاوت Emark و emark

E-mark در سراسر جهان و فراتر از مرزهای اتحادیه اروپا قابل اجرا است و به مقررات UNECE پایبند است، در حالی که  emarkالکترونیکی از دستورالعمل های خاص اتحادیه اروپا پیروی می کند که برای اعضای اتحادیه اروپا در نظر گرفته شده است. هر کشور عضو اتحادیه اروپا دارای تعداد گواهی نامه های الکترونیکی مخصوص به خود است و لوگوی علامت الکترونیکی به جای دایره، در یک قاب مستطیل شکل است.

وسایل نقلیه که براساس دستورالعمل اتحادیه اروپا مورد ارزیابی و تایید قرار گرفته اند با علامت کوچک  e  نشان داده میشوند و دیگری توسط کمیسیون اقتصادی ملل متحد برای اروپا ایجاد شده است. وسایل نقلیه گواهی شده بر اساس مقررات قانونی سازمان ملل متحد با علامت بزرگ  E هستند. با این حال، این مقررات در سطح جهانی قابل اجرا است.

اساس هر دو گواهینامه براین است که آیا سیستم، قطعات، اجزای سازنده و اجزای فنی وسایل نقلیه موتوری با الزامات قانونی مربوطه مطابقت دارد. به طور خلاصه، هر دو سیستم صدور گواهینامه دارای مشخصات مشابه هستند و معنی و رویکرد مشابهی دارند.

بنابراین تولید کنندگان مجبور بودند بین این دو مقررات در طول سالها انتخاب کنند. در برخی موارد، تولید کنندگان از هر دو گواهینامهEmark  برخوردار بودند.

صدور گواهینامه EMark یا eMark با توجه به استانداردهای ایمنی برای بسیاری از قطعات خودرو و وسایل الکترونیکی خودرو مانند اتومبیل، موتور سیکلت، لاستیک، لامپ و ...می باشد. این گواهینامه  Emarkثابت می کند که محصولات مطابق با الزامات دستورالعمل ها و مقررات مربوطه است. فقط محصولات حاوی این علامت میتوانند به صورت قانونی به بازار و به مصرف کنندگان عرضه شوند.

روشهای دریافت E Mark (ایمارک):

در اروپا، یک سیستم صدور گواهینامه برای محصولات خودرو شامل دو بخش زیر است:

1- صدور گواهینامه از اتحادیه اروپا : گواهی محصولات مطابق با الزامات دستورالعمل EC

2- صدور گواهینامه از کمیسیون اقتصادی اروپا گواهی محصولات مطابق با مقررات ECE

علامت E

با توجه به دستورالعمل اتحادیه اروپا، کدهای صدور گواهینامه از کشورهای e1 آلمان، e2 فرانسه، e3 ایتالیا، e4 هلند و e5 سوئد است. صدور گواهینامه سازمان ملل با توجه به کد از کشورهای مقررات کمیسیون اقتصادی اروپا، E1 آلمان، E2 فرانسه، ایتالیا E3، E37 ترکیه و ژاپن در قالب E43, E47 آفریقای جنوبی است.

به عبارت دیگر علامت e3 در گروه های خاصی از محصولات نشان می دهد که این محصول ایتالیایی است و دارای گواهینامه Emark در چارچوب دستورالعمل های اتحادیه اروپا است. علامت E37 کالا در محصول نشان میدهد که منشاء آن در ترکیه است و گواهی Emark نشان دهنده آن است که این کالا در چهارچوب مقررات قانونی سازمان ملل متحد اروپا است.

به طور کلی، هنگام کدگذاری، یک تعریف مشابه R44-04 ساخته می شود. به عنوان مثال، این کد گذاری بر روی صندلی ایمنی خودرو، مطابق با الزامات ایمنی اولیه مطابق با استاندارد ایمنی اتحادیه اروپا، مطابق با استانداردهای تولید شده است. دو رقم آخر شماره نسخه استاندارد است.

زمان ساخت این کدها، سیستم مدیریت کیفیت شرکت های تولیدی کنترل می شود و محصولات تحت آزمایش های لازم قرار می گیرند. این تاییدیه می تواند برای تمام یا بخشی از وسیله نقلیه ارائه شود.

در این روش وسایل نقلیه الکترونیکی و محصولات الکترونیکی بر اساس ایمنی تست شده و گواهینامه صادر می شود . حتما" بایستی تست توسط یک سازمان خدمات فنی که عضو اتحادیه اروپا می باشد انجام شود ، و همچنین نهاد صادر کننده نشان استاندارد E Mark باید یک بخشی از حمل و نقل دولت عضو اتحادیه اروپا باشند.

در این روش محصولات گواهی شده استاندارد ایمارک ( E Mark )  توسط همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا به رسمیت شناخته می شود .

آرم علامت گذاری الکترونیکی در یک قاب مستطیل شکل برای وسایل نقلیه در حال حرکت و یا محصولات خودکار در این وسایل نقلیه، از قبیل: شارژر ماشین، لامپ / چراغ قوه، ماشین یخچال  و تلویزیون / استریو اتومبیل، جک الکتریکی و غیره شامل می شود.

گروه های اصلی که در حال حاضر توسط نرم افزار e-Mark تحت پوشش قرار می گیرند عبارتند از: تریلر، چراغ، چراغ جلو، سیستم ترمز، کمربند ایمنی، قفل خودرو، صندلی خودرو، کمربند ایمنی و صندلی، بازتابنده، چراغ جلو، جلو، سیستم های حفاظتی و تست ضربه های جلو و عقب.

 هر دولت عضو اتحادیه اروپا  یک کد برای گواهی استاندارد E Mark (ایمارک) دارد که به شرح ذیل می باشد :

 

E MARK ایمارک

کشور صادرکننده

e1

آلمان

e2

فرانسه

e3

ایتالیا

e4

هلند

e5

سوئد

e6

بلژیک

e9

اسپانیا

e11

انگلستان

e12

اتریش

e13

لوکزانبورگ

e17

فنلاند

e18

دانمارک

e21

پرتغال

e23

یونان

e 24

ایرلند

 

در این روش نشان استاندارد E Mark (ایمارک) توسط کمیسیون اقتصادی اروپا که در حال حاضرشامل 28 کشور عضو اتحادیه اروپا هستند صادر می شود . علاوه بر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، از جمله اروپای شرقی، جنوب اروپا و دیگر کشورهای غیر اروپایی وجود دارد. مقررات ECE به تمام کاربران اعمال می شود و تنها توصیه می شود، اما اجباری نیست. کشورهای عضو ممکن است مطابق به مقررات ECE، یا همچنان به استفاده از مقررات خود آرم استاندارد E Mark (ایمارک) را صادر کنند .

این علامت دریک قاب مدور، برای محصولات استفاده می شود، برای مثال: شیشه جلو، کمربند ایمنی، چراغهای جلو، و غیره.

هر دولت عضو اتحادیه اروپا  یک کد برای گواهی استاندارد E Mark (ایمارک) دارد که به شرح ذیل می باشد :

E MARK ایمارک

کشور صادرکننده

E1

آلمان

E2

فرانسه

E3

ایتالیا

E4

هلند

E5

سوئد

E6

بلژیک

E7

مجارستان

E8

چک

E9

اسپانیا

E10

یوگوسلاوی

E11

انگلستان

E12

اتریش

E13

لوزانبورگ

E14

سوئیس

E16

نروژ

E18

فنلاند

E18

دانمارک

E19

رومانی

E20

لهستان

E21

پرتغال

E22

روسیه

E23

یونان

E25

کرواسی

E26

اسلوونی

E27

اسلواکی

E28

بلاروس

E29

استونی

E31

بوسنی

E37

ترکیه

 

استاندارد ایمارک EMARK برای موارد زیر لحاظ می گردد :

مزیت صدور گواهینامه E-mark و e-Mark:

هنگام تولید و بهره برداری از وسایل نقلیه موتوری، آنها باید به طور کامل با ساختار بزرگراه ها سازگار و با ایمنی حمل و نقل منطبق باشند.علاوه بر این، در هنگام استفاده از آن نباید به سلامت انسان و محیط طبیعی صدمه بزند.

در این راستا مهم است که تولید کنندگان این گواهینامه ها را برای اثبات کیفیت و هدف تولید خود داشته باشند. در واقع، بدون این سند، امکان فروش محصولات به کشورهای اتحادیه اروپا و سایر کشورهای خارجی وجود ندارد، شرکت ها باید با این اقدامات مطابقت داشته باشند.

ECE R10، همچنین به عنوان مقررات 10 یا UNECE R10 شناخته می شود، یک مقررات خودرویی است که توسط کمیسیون اقتصادی سازمان ملل متحد برای اروپا UNECE ایجاد شده است، که از 18 فوریه 2020، 56 کشور عضو را شامل می شود. این مقررات استانداردهای سازگاری الکترومغناطیسی EMCرا تشریح می کند. برای وسایل نقلیه و زیر مجموعه های الکترونیکی ESA مورد استفاده در صنعت خودرو. این جزئیات آزمایش های لازم EMC و فرآیند تأیید نوع علامت گذاری برای قطعات الکترونیکی، سیستم ها و وسایل نقلیه در بخش خودرو را شرح می دهد. آگاهی از این مقررات برای طراحان، مهندسان، تولیدکنندگان، صادرکنندگان و واردکنندگان درگیر در عملیات خودرو بسیار مهم است، زیرا این مقررات بر انطباق محصول حاکم است.

ضمیمه های این مقررات شامل گروه های محصول تحت پوشش صدور گواهینامه می باشد. به عنوان مثال، چراغهای پرتو پرتوهای پرتوهای مایل به زرد 01، بازتابنده های وسایل نقلیه موتور 03، وسایل نقلیه موتور 04 و چراغ پشتی آنها، وسایل نقلیه موتور 06 و چراغ های آنها، چراغ های 08، برخورد 10 حفاظت به عنوان ترمز خودرو 12 کدگذاری شده است.

به همین ترتیب، 14 صندلی های کمربند ایمنی، کمربندهای صندلی 16، سیستم های لنگر، سیستم های مهار کودک، صندلی ها 17، صندلی ها و صندلی های عقب، چراغ های جلو 19 وسایل نقلیه موتوری، وسایل 28 هشدار شنیداری، 34 پیشگیری از خطر آتش سوزی، وسایل نقلیه موتور 38 و تریلر لامپ ها، پنجره های ایمنی 43، سیستم های نگهداری کودک در وسایل نقلیه موتور 44 و سیستم فرمان 79.

 

الزامات موردنیاز برای گواهی E-mark  چیست؟

برای اطمینان از صحیح بودن مقدار نمایش داده شده، بسته های دارای علامت ℮ باید از شرایط زیر برخوردار باشند:

سهاطوس با بیش از 28 سال سابقه در زمینه اخد گواهینامه های استاندارد و عضویت در مجامع حرفه ای بین المللی با افتخار آمادگی خود را جهت انجام کلیه مراحل  صدور و اخذ نشان استاندارد اتحادیه اروپا (CE Marking , Emark )  را برای متقاضیان گرامی اعلام می دارد.

 

تاریخ به روز رسانی : پنجشنبه، 17 اسفندماه 1402