Logo
Knowledge base
London Chamber Knowledge base
Logo
استاندارد GMP plus

استاندارد GMP plus

گواهی GMP مخفف عبارت Good Manufacturing Practices به معنای روش تولید محصول می باشد و با هدف به حداقل رسانی ریسک آلودگی محصولات ناشی از عوامل داخلی و خارجی تدوین شده است.

یکی از بخش های سیستم گواهی GMP مربوط به دام و طیور، و نام گواهی مربوطه GMP Plus می باشد. این گواهی انحصارا برای شرکت های تولید و توزیع محصولات دامی تعریف شده است. استاندارد GMP Plus بر پایه ایمنی در فرایند پایش و فروش خوراک دام تعریف شده است.

استاندارد GMP Plus برای اولین بار در 1992 در تولید کنندگان صنعت خوراک هلند تأسیس شد. دستورالعمل های اتحادیه اروپا و مقررات ایمنی محصول نیز در طول مطالعات برای طراحی این استاندارد مورد توجه قرار گرفت. در بازنگری های بعدی استاندارد ، الزامات سیستم مدیریت کیفیت ISO 9001 و HACCP  ، که استاندارد های تحلیل خطرات و سیستم کنترل نقاط بحرانی است، اکنون در این گواهینامه تلفیق شده است و به یک سیستم صدور گواهینامه کامل تبدیل شده است.

استاندارد GMP Plus مبتنی بر این اصل است که شرکت های تولید و توزیع خوراک دام با مفهوم کیفیت تولید ، شرایط تولید سالم و قابل اطمینان را برای مزارع دامی ایجاد می کنند. این شرکت ها برای اثبات تلاش های خود در این راستا محصولات خود را با گواهی GMP Plus صادر می کنند.

اهداف این طرح شامل موارد زیر می باشد:

تضمین امنیت جهانی خوراک دام

مسئولیت اصلی برعهده شرکت دارای گواهینامه است

شرکت های دارای گواهینامه در مسئولیت با یکدیگر شریک اند

تضمین سطح بالایی از ایمنی خوراک جهانی

مسئولیت اصلی بر عهده شرکت دارای گواهی است

شرکت های گواهی شده مسئولیت مشترک دارند

همراهی با یک طرح دارای استانداردهای پذیرفته شده بین المللی شناخته شده

تعهد و شفافیت

صدور گواهینامه توسط نهادهای صدور گواهینامه مستقل

امنیت خوراک دام بر عهده یک زنجیره جهانی است. شما به عنوان بخشی از این زنجیره مسئولیت خود را بر عهده دارید. استاندارد های جهانی این گواهینامه که در سطح جهانی مورد قبول است یک زنجیره قابل اطمینان و واضح را تضمین می کند. گواهی به صورت مجزا برای هر شرکت اهدا می شود و خوراک دام ایمن را در آن شرکت تضمین می کند.

طرح GMP plus 2020 به معنای جایگزین برای قوانین و چارچوب های بین المللی یا ملی نیست. هر شرکتی چه دارای گواهینامه و یا بدون گواهینامه موظف به اجرای قوانین محلی، ملی و بین المللی مربوط به امنیت خوراک دام است.

هر شرکت در صنعت خوراک دام بخشی از زنجیره غذایی است. طرح GMP+ FC 2020 شامل استانداردها و الزامات مشخصی برای دستیابی به غذای ایمن حیوانات و در نتیجه کمک به غذای ایمن دام است. شرکت های فردی ممکن است بخواهند اقدامات بیشتری را برای اطمینان از ایمنی خوراک انجام دهند. شرکت ها در صورتی که با طرح GMP+ FC 2020 مغایرت نداشته باشد مجاز به انجام اقدامات دیگر هستند. ماهیت جهانی این طرح آنچه را که باید در موارد فردی انجام شود تجویز نمی کند بلکه فضایی را برای انتخاب های فردی و راه حل های مناسب باز می کند.

استاندارد GMP پلاس شرایط ایمنی خوراک ، تولید ، ذخیره و حمل و نقل و همچنین شرایط کارگران و تأسیسات تولید خوراک را تعریف می کند. امروزه، در بیش از 70 کشور و  بیش از 13هزار شرکت  مجوز GMP PLus را دریافت کرده اند.

 

استانداردGMP

GMP استانداردی برای روش های تولیدی به منظور تطابق با الزمات قانونی مقررات اتحادیه اروپا 1935/2004/EG در ارتباط با مواد غذایی می باشد. GMP از گواهینامه های ایزو پرکاربرد مرتبط به سازمان غذا و دارو کشور آمریکا است که به منظور روش های تولید مناسب مورد استفاده قرار می گیرد ، برای صنایعی همچون دارو ، غذا و همچنین آرایشی بهداشتی کاربرد دارد. اخذ گواهینامه ایزو GMP کلیه شرکت های تولید کننده موارد ذکر شده را ملزم به رعایت استاندارد های از پیش تعیین شده برای تولید و بسته بندی محصولات و دستگاه ها می نماید.

GMP مخفف عبارت Good Manufacturing Practice می باشد که به معنای روش ساخت محصول می باشد. تولید یک محصول ایده آل مهم ترین مسئله ای است که این گواهینامه بر روی آن تمرکز دارد.این کار سبب رشد و پیشرفت شرکت های کوچک و بزرگ خواهد شد.علاوه بر این اخذ گواهینامه ایزو GMP این امکان را فراهم می کند که مصرف کننده و مشتری با اطمینان بیشتری جذب چنین محصولاتی شود که در مجموع سبب پیشرفت شرکت و صنایع خواهد شد.همانطور که گفته شد اصلی ترین تمرکز این گواهینامه بر روی مواد و محصولات غذایی و دارویی است که نقش مهمی بر سلامت افراد دارد.

GMP شیوه های مورد نیاز به منظور مطابقت با دستورالعمل های توصیه شده توسط سازمان صادرکننده مجوز برای تولید و فروش مواد غذایی و محصولات دارویی هستند. این دستورالعمل ها حداقل الزامات مورد نیاز برای داروخانه ها و یا تولید کنندگان محصولات غذایی به منظور اطمینان از کیفیت بالای محصولات و نداشتن هیچ خطری برای مصرف کننده یا عموم ارائه می کند.

قانون ایمنی مواد غذایی می گوید که بایستی در توسعه، تولید، توزیع، تبلیغات و یا فروش محصولات مواد غذایی به مصرف کننده تمامی اقدامات احتیاطی معقول در نظر گرفته شود. بنابراین همه اشخاصی که در فرآیند زنجیره تامین درگیر هستند از جمله تولید، بسته بندی و یا تامین مسئول تضمین کیفیت، ایمنی و بهداشت نه تنها مواد غذایی بلکه عملیات بسته بندی نیز هستند.

اخذ گواهینامه ایزو GMP راهنمایی هایی را در زمینه تولید، آزمایش و تضمین کیفیت به منظور تضمین اینکه محصولات غذایی و دارویی برای مصرف انسان مناسب هستند ارائه می کند. علاوه بر این اخذ گواهینامه ایزو GMP به معنی داشتن یک سیستم کنترل در هر شرکت تولیدی می باشد. هدف این است که از خرید مواد خام تا تحویل محصول نهایی به مشتریان از تمام پارامترهای کیفیت، بهداشت و قابلیت ردیابی و نظارت اطمینان حاصل شود.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص استاندارد GMP با مشاوران سهاطوس در ارتباط باشید.