Logo
Knowledge base
London Chamber Knowledge base
Logo
گواهینامه صادرات کالا به روسیه (GOST)

استاندارد GOST تأییدیه رسمی است که گواهی می دهد محصولات مطابق با الزامات کیفیت و ایمنی ملی روسیه هستند.شرکت مشاور صنعتی سهاطوس با در اختیار داشتن کارشناسان و متخصصان با تجربه در زمینه دریافت انواع استانداردها و گواهینامه های لازم برای صادرات به روسیه، آمادگی دارد انواع این گواهینامه ها برای محصول شما دریافت کند.

در سال 1925،کمیته ملی استانداردسازی در اتحاد جماهیر شوروی تأسیس شد که مسئول توسعه استانداردهای مشترک بود. بعدها استانداردهای ملی اتحاد جماهیر شوروی - استانداردهای GOST ظهور کردند. سیستم GOST تقریباً به طور کامل توسط روسیه از استانداردهای شوروی تصاحب شد. تا به امروز، گواهی های GOST به طور گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرند و اثبات انطباق حاصل برای بسیاری از محصولات اجباری است.

در نتیجه هماهنگی استانداردهای ملی ایمنی بین روسیه، بلاروس و قزاقستان، مقررات فنی ملی قبلی مانند گواهینامه GOST روسیه به تدریج حذف شد و با مقررات فنی جدید EAC Certificate در هر صنعتی جایگزین شد. علاوه بر گواهی EAC، اظهارنامه EAC نیز به عنوان یک شکل ساده تر و کم هزینه تر برای اثبات انطباق به اتحادیه گمرک معرفی شده است.

 Exemption Letter
این سند جهت محصولاتی صادر می شود که کالا بر طبق قوانین استاندارد روسیه دارای استاندارد و گواهی GOST R اجباری نیست و معافیت محصول صادر شده و یا فروخته شده را تأیید می کند. این سند در مورد برخی محصولات با احتمال ابهام و اختلاف نظر بین طبقه بندی محصول روسیه (OKP) و طبقه بندی های تجاری خارجی (کدهای HS / HTS) نیز صادر می گردد و ممکن است توسط مقامات گمرک روسیه و سایر نهادهای نظارتی درخواست شود.

Hygienic certificate SGR for sanitary products
نتایج تست بهداشتی ، بیانگر این است که محصولات با تمام شرایط بهداشتی و اپیدمیولوژیک جامعه اقتصادی اوراسیا (EurAsEC) و طبق مقررات کشورهای عضو مجمع عمل می کند. در مجمع اقتصادی اوراسیا کشورهای بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان عضویت دارند.

برای واردات به کشور روسیه بایستی گواهینامه بهداشت و نتایج آزمون بهداشتی برای محصولات بهداشتی یا غذایی را تصویب کرد.

 Gost-r conformity certificate
گواهینامه گوست یک سند اصلی برای عبور از گمرکات است.
گواهی GOST که مخفف Gosstandard یا استاندارد ملی است، گواهینامه ای است که مطابقت یک محصول با استانداردهای ملی روسیه (GOST R، GOST EN، GOST R IEC، GOST R ISO و غیره) را تأیید می کند. این گواهی می تواند اجباری یا اختیاری باشد. گواهی اجباری برای واردات و فروش محصولات در فدراسیون روسیه ضروری است، در حالی که گواهی داوطلبانه با هدف افزایش حضور در بازار و افزایش فروش و بازاریابی برای محصول یا تولید کننده است.

قانون صدور گواهینامه در روسیه اکثر کالاها را به سه گروه مجزا طبقه بندی می کند.

کالاهای مشمول گواهی اجباری

کالاهای مشمول اظهارنامه انطباق


 

                                                                                              

 

کالاهایی که مشمول گواهی انطباق نیستند

کشورهایی که استانداردهای GOST را مورد پذیرش قرار داده اند :
کشورهای زیر تمام یا برخی از استانداردهای GOST را علاوه بر استانداردهای خود، مورد پذیرش قرار داده اند. این کشورها عبارتند از :

از آنجا که روسیه، بزرگترین و تاثیرگذار ترین عضو از کشورهای مستقل مشترک المنافع است، یک تصور غلط رایج به وجود آمده است که استاندارد GOST استانداردهای ملی روسیه است. در صورتی که سازمان EAC، مسئول توسعه و نگهداری استانداردهای GOST می باشد .

استانداردهای GOST به عنوان استاندارد منطقه ای طبقه بندی می شود و استانداردهای GOST-R توسط سازمان جهانی ISO به عنوان استانداردهای منطقه ای به رسمیت شناخته شده اند .

GOST_R

GOST  به روسی: ( GOST) اشاره به مجموعه ای از استانداردهای فنی که  توسط شورای  علم اوزان ومقادیر و استاندارد و گواهینامه (EASC) تدوین شده است، که این استانداردهای منطقه ای تحت نظارت کشورهای مستقل مشترک المنافع (CIS) است.

در حقیقت GOST-R یک استاندارد منطقه ای است و دریافت گواهینامه آن نشاندهنده  :

تایید شاخص کیفیت محصول

انطباق محصول با استانداردها و یا مشخصات سفارش  

انطباق با ایمنی محصول

EAC Marking :

با توجه به علامت گواهینامه اتحادیه گمرکی EAC که در سال 2013 لازم الاجرا شد، همه کالاهای وارد شده و فروخته شده در قلمرو اوراسیا باید دارای گواهینامه اجباری باشند. در طی فرآیند، محصولات برای اطمینان از انطباق با مقررات فنی ارزیابی می شوند و در صورت مطابقت با الزامات، با نماد EAC روی بسته بندی مشخص می شوند.

برای دریافت گواهی EAC برای محصولات خود، انواع مختلفی از اسناد وجود دارد که می توان از آنها استفاده کرد.

این موارد شامل صدور گواهی انطباق (CoC)، اظهارنامه انطباق (DoC)، گواهی ثبت دولتی (SGR)یا ثبت دستگاه پزشکی (MR) می شود.

 

گواهی انطباق (CoC)

اظهارنامه انطباق (DoC)

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص شرایط اخذ استاندارد GOST با مشاوران سهاطوس در ارتباط باشید.

 

 

 

تاریخ به روز رسانی : یکشنبه ،20 اسفندماه 1402