Logo
Knowledge base
London Chamber Knowledge base
Logo
SA 8000 (استاندارد مسئولیت های اجتماعی)

SA 8000 یک گواهی استاندارد است که سازمان ها را به توسعه،حفظ و به کار گیری فعالیت های اجتماعی پذیرفته شده در محل کار تشویق می نماید. ماموریت SA 8000 فراهم نمودن تحلیل های دقیق و مستقل برای ارزیابی عملکرد اجتماعی سازمان ها و ارتقای توانمندی و تعالی سازمان ها در این خصوص می باشد. استاندارد SA 8000 گواهی استاندارد پیشرو برای شرکت ها و سازمان ها در اقصی نقاط جهان می باشد و توسط مسئولیت پذیری اجتماعی بین المللی در سال ۱۹۹۷ به عنوان یک شرکت سهامی آغاز به فعالیت نمود.در طی سالیان، این استاندارد به یک چارچوب کلی برای کمک به سازمان ها برای نشان دادن حسن رفتار با کارمندان در بین تمامی صنایع و تمامی کشور ها تبدیل گردید.

SA 8000 عملکرد اجتماعی را در ۸ حوزه مهم مسئولیت پذیری در محل کار بررسی می کند و به طور همزمان بهبود مستمر در تمامی حوزه های مذکور را نیز در دستور کار قرار داده است. این استاندارد توسط پیشرو های برند های معتبر صنایع مختلف به عنوان یک رویکرد توانا برای اطمینان از بالاترین کیفیت مطابقت اجتماعی در زنجیره های تامین شناخته می شود.این استاندارد هم راستا با سازمان جهانی حقوق بشر و سازمان جهانی کارمی باشد. همچنین در حال حاضر به شرایط کار دو میلیون کارگر رسیدگی و از اخلاقی بودن شرایط فعالیت آنان اطمینان حاصل می نماید.

بررسی های منظمی به منظور حصول اطمینان از کاربردی بودن استاندارد در برابر مشکلات اجتماعی جدید و مشکلات حقوق بشر انجام می گردد.سازمان ها و بخش های خصوصی و دیگر نهاد ها همگی این استاندارد را به عنوان معیاری مهم برای فرایند های تطابق سازمان خود می دانند.

به طور مشابه،دولت ها خواهان تشویق و تقویت عملکرد اجتماعی در محل کار هستند و برنامه های انگیزشی و تشویقی با اعطای گواهینامه SA 8000 در نظر گرفته اند.

                                                              

Social Accountability Management System
 
در دهه های اخیر ، جوامع ومشتریان به صورت فزاینده خواستار محصولات وخدماتی میباشند که دارای کیفت بالاتر بوده وبه محیط زیست آسیب نرساند.امروزه،انتظارات مشتریان فراتر رفته واز شرکتها وتولید کننده گان م خواهند که در برابر جامعه مسئولیت پذیر بوده وبه سیاست های اخلاقی وانسانی در محیط کار متعهد باشد.
SA8000 یک استاندارد بین المللی است که به تبیین مجموعه ای از معیهار های قابل ممیزی می پردازد که در راستای محافظت از حقوق کارکنان وتولید کالا با در نظر گرفتن مسائل اجتماعی واخلاقی مباشد وبرای کلیه سازمان در هراندازه ودر هر کشوری که باشد قابل اعمال است.پیاده سازی استاندارد SA8000 در راستای کنترل واحترام گذاشتن به حقوق انسانی کرکنان در سرتاسر چرخه عرضه،تولید وتوزیع میباشد.
این استاندارد توسط سازمان بین المللی پاسخگویی اجتماعی (International Social Accountability)  در سال 1988 تهیه ومنتشر شد.ماموریت SAI فراهم اوری تحلیا های دقیق ومستقل برای ارزیابی عملکرد اجتماعی سازمان ها وارتقای توانمندی وتعالی سازمان ها در این ارتباط میباشد

ایزو مباحث مسئولیت پذیری اجتماعی SA-8000 چیست؟
SA8000 یک استاندارد صدور گواهینامه است که سازمانها را تشویق می کند تا در محیط کار توسعه، حفظ و اعمال شیوه های قابل قبول اجتماعی را در نظر بگیرند و گواهینامه استاندارد سیستم مسئولیت پذیری اجتماعی است. الزامات این استاندارد برای موسسات در هر اندازه که مایل به پرداختن به جنبه های اجتماعی و اخلاقی کسب و کار خود هستند، قابل استفاده است.همچنین این ستاندارد سیستم پاسخگویی اجتماعی به مشتریان ارائه می دهد که این شرکت دارای مقررات مناسب برای حمایت از حقوق کارگران است. علاوه بر این، تولید اخلاقی تمام کالاهای تولیدی شرکت را تضمین می کند.

این  استاندارد در سال 1989 توسط " مسئولیت پذیری داخلی اجتماعی"، که قبلا شورای اولویت های اقتصادی بود، توسط شورای مشورتی تشکیل شده از اتحادیه های کارگری، سازمان های غیر دولتی، سازمان های جامعه مدنی و شرکت ها به وجود آمد. معیارهای SA8000 از قوانین مختلف صنعت و شرکتها برای ایجاد یک استاندارد مشترک برای رعایت رفاه اجتماعی ایجاد شده است. با هدف بهبود شرایط کار در سراسر جهان، BSCI و SA 8000 نیاز به رعایت دقیق کنوانسیون های سازمان بین المللی کار، اعلامیه حقوق بشر، کنوانسیون حقوق کودکان و کنوانسیون های مربوط به رعایت تبعیض را بر عهده دارند. بنابراین، این استاندارد  به موضوعاتی نظیر کودکان و کار اجباری، سلامت و ایمنی شغلی، آزادی نمایندگی کارکنان در سازمان ها، تبعیض، دستمزد زندگی و شرایط کاری مربوط می شوند. SA 8000 همچنین یک سیستم مدیریت اجتماعی یکپارچه را با اسناد و ارتباطات و همچنین نیاز به مسئولیت برای تمام زنجیره ارزش افزوده، از جمله قراردادی های فرعی، تامین کنندگان مشخص می کند.

الزامات استاندارد مسئولیت پذیری اجتماعی SA-8000 برای چه کسانی مناسب است؟
این استاندارد برای شرکت هایی است که مایل به تقویت مسئولیت در رابطه با رفتار شرکت ها هستند، مناسب است )هم در داخل و هم در زنجیره تامین).  SA-8000یک استاندارد بین المللی شناخته شده است که صدور گواهینامه در مورد حقوق کارمندان را ارائه می دهد.در نتیجه شرکت ها در هر اندازه و محدوده شغلی قادر به استفاده از این استاندارد می باشند.همچنین صدور گواهینامه نشان می دهد که شرکت مورد بحث متعهد به ارائه شرایط کار عادلانه است. الزامات این استاندارد رفتار سازمانی مسئول، بهبود تصویر شرکت، مدیریت ریسک را پشتیبانی می کند و چشم انداز موفقیت بازار را بهبود می بخشد. علاوه بر این، ممیزی با توجه به BSCI نقطه شروع خوبی برای گواهینامه های بعد با توجه به SA 8000 ایجاد می کند. SA 8000 می تواند با دیگر سیستم های مدیریت مانند ISO 9001، ISO 14001 یا OHSAS 18001 ادغام شود.
مزایای صدور گواهینامه SA 8000:
•    تعهد شما نسبت به مسئولیت پذیری اجتماعی و رفتار اخلاقی و سازگاری با استانداردهای جهانی را نشان می دهد
•    بهبود مدیریت و عملکرد زنجیره تامین 
•    به شما اجازه می دهد تا از پذیرش استانداردهای جهانی اطمینان حاصل کنید و خطر غفلت، قرار گرفتن در معرض  نارضایتی عموم و احتمال دادرسی را کاهش دهید.
•    پشتیبانی از دیدگاه شرکت شما و ایجاد و تقویت وفاداری کارکنان، مشتریان و سهام داران است.
•    شما را قادر می سازد تا مسئولیت پذیری مناسب اجتماعی را هنگام قرارداد های بین المللی و یا محلی برای پذیرش کسب و کار جدید نشان دهید.
•    مصرف کنندگان و دیگر سهامداران به طور فزاینده ای نگران این هستند که آیا محصولات تحت شرایط نقض حقوق بشر، کار کودکان و تبعیض تولید شده اند یا خیر، همانطور که اغلب توسط رسانه ها گزارش می شود و این عملکرد باعث محبوبیت و شهرت خدمات می شود.
•    شرکت ها را قادر می سازد تا اقدامات موثر کار را توسعه و اجرا کنند.
•    تعدادی از ممیزی های طرف دوم تامین کنندگان را کاهش می دهد.
•    ایجاد احساس و انگیزه مثبت برای شرکت و محصولات آن.
•    دستیابی به استاندارد بین المللی و افزایش اعتبار.