Logo
Knowledge base
London Chamber Knowledge base
Logo
KKDIK)TURKREACH) ریچ ترکیه

تاییدیه ریچ ترکیه چیست؟

در ژوئن 2017 ، دولت ترکیه در روزنامه رسمی مقررات ثبت ، ارزیابی ، مجوز و محدودیت مواد شیمیایی را که KKDIK یا ریچ ترکیه نیز نامیده می شود، منتشر کرد. وزارت محیط زیست و شهرسازی ترکیه یا  MoEU نهاد مسئول اجرای  قوانین ریچ ترکیه یا KKDIK (Turk REACH) است.

این آیین نامه شرکت های وارد کننده یا تولید کننده در ترکیه را ملزم به ثبت کلیه مواد شیمیایی خالص یا مخلوط با حجم تولید سالانه یا واردات بیش از یک تن می کند. آیین نامه ریچ ترکیه یا  KKDIK (Turk REACH) شامل صادر کنندگان مواد شیمیایی به ترکیه و همچنین صادرکنندگان ترکی است که از مواد شیمیایی در فرمولاسیون ویا محصولات خود استفاده می کنند. ریچ ترکیه با وجود برخی تفاوت ها بسیار شبیه به مقررات ریچ اروپا می باشد. به عنوان مثال ریچ ترکیه KKDIK بسته به طبقه بندی ماده یا باند تناژ سالانه ، مهلت های پیش ثبت نام و ثبت را جدا نمی کند و گزارش ایمنی شیمیایی که باید در طول دوره ثبت ارائه شود نیز باید توسط کارشناس خبره ایمنی شیمیایی محلی همان کشور تهیه گردد.

مهلت ثبت نام ریچ ترکیه:

صادرکنندگان محصولات شیمیایی به ترکیه می توانند محصولات خود را به زبان ترکی از طریق شرکت سازنده ، توزیع کننده یا نماینده تعیین شده (OR) برای انجام تعهدات ریچ ترکیه KKDIK (Turk REACH) ثبت کنند. این آیین نامه از ژانویه 2021 لازم الاجرا شد. امکان پیش ثبت مواد شیمیایی تا 31 فوریه سال 2020 وجود دارد. کلیه مواد شیمیایی باید تا دسامبر 2023 ثبت شوند. کالاهایی که برابر با یک تن در سال یا بالاتر باشند ، در صورت ثبت نشدن مطابق با مقررات مربوطه ریچ ترکیه KKDIK (Turk REACH) ، نمی توانند تولید یا در بازار ترکیه عرضه شوند.

انجمن تولیدکنندگان مواد شیمیایی ترکیه به شرکت ها توصیه می کند در مرحله پیش ثبت نام نام نویسی کنند. پیش ثبت نام ، تنظیم کننده ها و همچنین سایر تولیدکنندگان و واردکنندگان را قادر می سازد لیستی از شرکت هایی را که همان محصول را در سیستم ثبت می کنند ، مشاهده کنند. شرکت هایی که محصول مشابه خود را پیش ثبت می کنند می توانند با یکدیگر تماس بگیرند و هزینه ثبت نام را به اشتراک بگذارند.

ریچ ترکیه شامل چه موادی نمی شود؟

KKDIK به کلیه مواد شیمیایی اعمال می شود. با این حال ، این مقررات مواد و مخلوط های زیر را پوشش نمی دهد.

مواد رادیواکتیو

کالاها ، مخلوط ها یا کالاهای ترانزیتی و کالاهای منطقه آزاد برای صادرات مجدد.

مواد و مخلوط های خطرناک

محصولات دارویی

محصولات دامپزشکی

تجهیزات پزشکی؛

محصولات آرایشی

غذا و خوراک