Logo
Knowledge base
London Chamber Knowledge base
Logo
استاندارد UKCA

علامت انطباق ارزیابی شده انگلستان (UKCA) یک علامت انطباق است که نشان دهنده انطباق با الزامات قابل اجرا برای محصولات فروخته شده در بریتانیا است. محصولات دارای نشان CE نیز در بازار انگلستان قابل قبول هستند.

کاربرد علائم UKCA و  CE

گواهی UKCA در پایان دوره Brexit، در 31 دسامبر 2020، با اجرایی شدن مقررات ایمنی محصول و غیره (خروج از اتحادیه اروپا) مقررات 2019، بخشی از قوانین بریتانیا شد. از آن زمان برنامه ریزی شده بود که اجباری باشد، اما علامت CE ، در ابتدا برای دوره ای تا 1 ژانویه 2022به عنوان یک جایگزین پذیرفته شد،. این دوره برای گنجاندن نشان UKCA تا 31 دسامبر 2022، سپس تا 1 ژانویه 2023، سپس به 31 دسامبر 2024 تمدید شد و سپس در 1 آگوست 2023 دولت عملاً الزامات UKCA را لغو کرد و اظهار داشت که نشان CE همچنان به عنوان یک نشانه معتبر از انطباق،برای اکثر کالاها، قابل قبول است.

دامنه و رویه‌های طرح UKCA در ابتدا از استاندارد CE پیروی می‌کند. دولت اعلام کرد که پس از 31 دسامبر 2020 این دو طرح ممکن است از هم جدا شوند. دستورالعمل اولیه در مورد علامت گذاری UKCA در ابتدا توسط دولت بریتانیا در سال 2019، قبل از خروج احتمالی بدون توافق  Brexitمنتشر شد اما متعاقباً لغو شد.

علامت UKCA علامت انطباق مورد استفاده برای محصولاتی است که در بازار بریتانیا (انگلیس، اسکاتلند و ولز) عرضه می شوند. رژیم UKCA از 1 ژانویه 2021 عملیاتی شده است و از این تاریخ، زمانی که یک محصول تحت پوشش علامت UKCA قرار می گیرد و شرایط مربوطه را برآورده می کند، می تواند علامت UKCA را روی محصول درج شود و سپس محصول در بازار GB قرار گیرد.

 

              

 

استفاده از نشان UKCA در بازارهای مختلف

علامت گذاری UKCA برای اکثر محصولاتی که می توان از علامت CE نیز برای آنها استفاده کرد اعمال می شود. همچنین در مورد دستگاه‌های آئروسل و بطری‌های ظروف اندازه‌گیری که می‌توان از علامت اپسیلون معکوس نیز استفاده کرد، اعمال می‌شود. الزامات فنی (که گاهی اوقات به عنوان "الزامات اساسی" نامیده می شود) که باید برای علامت گذاری UKCA رعایت کنید به قوانین خاص محصول شما بستگی دارد.

دولت در نظر دارد قانونی را برای گسترش شناخت کالاهایی که الزامات اتحادیه اروپا (از جمله نشان CE) را برآورده می کنند، به طور نامحدود، پس از 31 دسامبر 2024 برای بسیاری از محصولات معرفی کند. این بدان معنی است که کالاهای خاصی که الزامات اتحادیه اروپا را برآورده می کنند، می توانند در بازار بریتانیا عرضه شوند. این به روز رسانی ها در مورد 18 مقرراتی که تحت DBT قرار دارند اعمال می شود.

این محصولات شامل موارد زیر میباشند:

اگر محصولی را از خارج از بریتانیا در بازار GB عرضه می کنید، همچنان باید برای اطمینان از رعایت مسئولیت های واردکننده اقدام کنید.

 

محل قرار دادن علامت  UKCA

اکنون قانونی در حال اجرا است که نشان‌گذاری UKCA را قادر می‌سازد تا تا 31 دسامبر 2027 روی برچسب چسبانده شده به محصول یا روی سند همراه محصول قرار گیرد. این بدان معناست که از 1 ژانویه 2028، در بیشتر موارد، باید علامت  UKCA را روی خود محصول یا روی بسته بندی بچسبانید.

در برخی موارد، به عنوان مثال، جایی که محصول خیلی کوچک است، علامت UKCA را می توان بر روی صفحه اطلاعات، بسته بندی، برچسب چسبانده شده به محصول یا اسناد همراه چسباند.

علامت UKCA باید هنگام چسباندن آن به محصول (یا جایگزین های مجاز) به وضوح قابل مشاهده، خوانا و غیر قابل حذف باشد. همچنین قوانینی در مورد اندازه و ابعاد علامت گذاری UKCA وجود دارد .

علامت‌های UKCA فقط باید توسط سازنده یا نماینده مجاز روی یک محصول قرار داده شود، یا اگر محصولات را تحت نام یا علامت تجاری خود بازاریابی می‌کنید .(به عنوان مثال، جایی که مسئولیت‌های تولید کننده (از جمله قراردادن استاندارد UKCA ) را بر عهده خواهید گرفت.)

هنگام چسباندن علامت UKCA، مسئولیت کامل انطباق با الزامات قانون مربوطه انگلستان را بر عهده می گیرید.

شما نباید هیچ علامتی قرار دهید که احتمالاً شخص دیگری را در مورد معنی یا شکل علامت گذاری UKCA گمراه کند یا هر علامتی را که به دید، خوانایی و معنی علامت UKCA آسیب می رساند، اضافه کنید.

 

چه زمانی علامت گذاری UKCA مورد نیاز است؟

UKCA برای جایگزینی الزامات علامت گذاری CE برای محصولاتی که از اول ژانویه 2021 در بازار بریتانیا = عرضه می شوند، استفاده می شود.

برای اکثر محصولات، یک ترتیب انتقالی برای پذیرش علامت CE تا 31 دسامبر 2024 به دنبال اعلام تمدید بیشتر وجود دارد (به استثنای تجهیزات دریایی که در آن علامت Red Ensign بریتانیا از قبل اعمال می شود و برای مثال الزامات مختلف برای دستگاه های پزشکی

 

منبع: www.gov.uk

 

تاریخ به روزرسانی: 1402/11/24