Logo
Knowledge base
London Chamber Knowledge base
Logo
گواهی CQC و CCAP

درباره گواهی CQC و CCAP

بسیاری از محصولاتی که تحت گواهی اجباری CCC قرار نمی گیرند، می توانند گواهی CQC یا CCAP را به صورت اختیاری دریافت کنند. گواهی های اختیاری محصول به توزیع کنندگان و/یا کاربر نهایی در چین نشان می دهد که یک محصول تأیید شده، با استانداردهای کیفیت چین و استانداردهای GB مربوطه مطابقت دارد.

دریافت گواهی اختیاری، رقابت پذیری محصول را در بازار چین افزایش می دهد. برچسب‌های کیفیت ملی در جمهوری خلق چین اهمیت بسیار بیشتری نسبت به علامت‌های کیفیت مشابه در اروپا یا ایالات متحده دارند (برای مثال نشان‌های CE یاUL )

این گواهی "اختیاری" نامیده می شود زیرا نیاز به صدور گواهی از سمت مقامات چینی نمی باشد.

 

                                                                                                                                         

 

در بیشتر موارد، این نیاز از سوی مشتری نهایی یاOEM  (سازنده تجهیزات اصلی) می آید. صدور گواهی اختیاری ،یکی از ملزومات رایج برای قطعات در صنعت خودرو است. OEM ها از سازندگان قطعات می خواهند که گواهی اختیاری CQC یا گواهی CCAP را برای همولوژی خودروهای خود دریافت کنند. آنها معمولا برای نشان دادن انطباق سالانه با استانداردهای مربوطه چینی، علاوه بر اظهارنامه اجباری CCC، درخواست گواهی اختیاری می‌کنند.

کدام مقامات مسئول CQC-CERTIFICATION و CCAP-CERTIFICATION هستند؟

مقامات متعددی در چین وجود دارند که گواهی های اختیاری صادر می کنند. دو تا از رایج ترین و بزرگترین مرجع صدور گواهی اختیاری، مرکز صدور گواهی چین برای محصولات خودرو، با مسئولیت محدود است که با اسمCCAP نیز شناخته میشود. (Chinese: 中汽认证中心有限公司)

و مرکز صدور گواهی کیفیت چین که با اسم CQC نیز شناخته میشود.  (Centre  Chinese: 中国质量认证中心)

مرجع CCAP در قطعات خودرو تخصص دارد و محصولات خودرو را برای گواهی CCC و گواهی اختیاری CCAP Mark تایید می کند.

مرجع CQC می تواند اکثر محصولاتی را که نیاز به گواهی CCC دارند تأیید کند و گواهی CQC اختیاری را نیز ارائه می دهد.

هر دو مقام می توانند گواهی اختیاری ارائه دهند. گواهی های اختیاری CQC و گواهی های اختیاری CCAP دارای وضعیتی معادل با CCC به عنوان "گواهی اختیاری" در چین هستند.

 

فرآیند اولیه صدور گواهیCQC-CERTIFICATION و  CCAP-CERTIFICATION

1-فرم درخواست

2-صدور کد کارخانه

3-آزمایش محصول در چین

4-بازرسی/ ممیزی کارخانه

5-صدور گواهی

6-علامت گذاری با آرم مرجع (اختیاری)

برای حفظ اعتبار گواهی های اختیاری، بازرسی های بعدی باید سالانه انجام شود. علاوه بر این، تست هایCOP  (COP: تاییدیه تولید) باید انجام شود.

گواهی اختیاری CCAP Mark و گواهی CQC Mark هر کدام لوگوی خاص خود را دارند که فقط پس از دریافت گواهی معتبر ممکن است برای محصولات اعمال شود.

 

          برای مشاوره و راهنمایی بیشتر با ما در سهاطوس در تماس باشید.

تاریخ به روز رسانی: 1402/10/09