Logo
Knowledge base
London Chamber Knowledge base
Logo
ثبت شرکت در چک

انواع شرکت ها در چک

در جمهوری چک، رایج ترین مشاغل مربوط به شرکت با مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص است. در زیر انواع شرکت ها در چک را نام می بریم.

 

ثبت شرکت در چک با مسوولیت محدود

این شرکت ها از یک تا ۵۰ عضو تشکیل می شوند و یک شخص می تواند هم صاحب شرکت و هم مدیر اجرایی آن باشد. این شرکت ها یک هیئت مدیره ندارند بلکه تمامی اعضا با استناد بر توافق نامه مشارکت قادر به اتخاذ تصمیمات مستقلی می باشند.

در این شرکت ها اگر فقط یک مالک وجود داشته باشد باید ۲۰۰۰۰۰ یورو سرمایه مستقل را دارا باشد و در صورت تشکیل شرکای بیشتر هر کدام باید ۳۰ درصد سهام را خریداری کنند تا بتوانند ثبت شرکت در چک را عملی نمایند.

 

ثبت شرکت در چک با سهام مشترک

در این نوع از شرکت ها سهامداران فقط مسوولیت سرمایه خود را دارند و شرکت بر اساس یک نفر بنا نمی شود بنابراین سهام شرکت به راحتی قابل فروش است. این شرکت ها یک هیئت مدیره و یک هیئت نظارت دارند. ثبت شرکت در چک از طریق این نوع از شرکت ها با یک هیئت مدیره ی حداقل ۳ عضوی می باشد که اعضای آن در مورد همه ی امور تصمیم گیرنده می باشند و هیئت نظارت، کنترل فعالیت های هیئت مدیره را بر عهده دارد.

 

مشارکت تجارت عمومی

این نوع از شرکت ها به شکل تجاری فعالیت دارند که در آن کلیه شرکا با تمام دارائی خود در آن مسوولیت دارند. هیئت مدیره حداقل توسط دو نفر تشکیل می شود و مزیت مشارکت عمومی این است که به سرمایه گذاری اولی احتیاجی ندارید.

 

شعبات

شعبات یک بیزینس مستقل هستند که به یک دفتر مرکزی وابسته هستند و اگرچه مدیریت و حساب های مستقلی دارند ولی تاسیس آن و ورود به آن از قوانین چک تبعیت می کند.

این شعبه احتیاجی به سرمایه گذاری های کلان ندارد و حتما باید یک مدیر برای آن مشخص شود و باید فعالیت های برنامه ریزی شده ای را برای شعبه ی مورد نظر ذکر کرد. بر اساس اصلاحیه قانون ارز از سال ۲۰۰۲، شعبات خارجی نیز مجاز به خرید املاک و مستغلات می باشند.

 

راه های ثبت شرکت در چک چیست؟

ثبت شرکت در چک می تواند از ۱ نفر آغاز شود و مدیران می توانند از هر ملیتی باشند که برای راه اندازی شرکت خود ابتدا توصیه می شود به صورت توریستی وارد این کشور شده و موقعیت های مختلف را برای راه اندازی بیزینس های گوناگون بررسی کنند.

پس از ثبت شرکت در چک می توان آن را دارای حقوق و تعهداتی دانست که یک نهاد قانونی نیز محسوب می گردد. برای انجام این کار باید مجوز تجاری در جمهوری چک داشته باشید، این مجوز پس از درخواست شما برای ثبت شرکت در چک توسط دادگاهی در طی ۱۵ روز صادر می شود. برای اخذ مجوز ثبت شرکت در چک نیازمند اقامت در این کشور می باشید، پس باید برای ویزای این کشور اقدام کنید.

 

ثبت نام تجاری در چک نیازمند موارد زیر می باشد:

داشتن مجوز تجارت

سند تاسیس کننده و یا تفاهم نامه

اجاره نامه شرکت

نام شرکت و آدرس آن

نمونه امضا کارمندان شرکت

عدم سوء پیشینه تمامی کارمندان

تائید بانک مرکزی برای سرمایه شرکت

پس از تهیه این مدارک برای تعیین مالیات باید به اداره مالیات رجوع کنید و پس از گذشت شش الی هفت روز از استخدام اولین کارمند خود، نیازمند بیمه درمانی هستید. فعالیت شرکت با توجه به تجارب شخص در سال های پیشین فعالیت خود در کشور مبداء مشخص می گردد، پس از انتخاب نام مناسب که تکراری نباشد و ارائه ی آدرس دقیق برای شرکت، چنانچه شرکت شما دارای سهامدارانی باشد، میزان سهام هر شخص باید مشخص گردد و همچنین مدیر عامل اصلی برای شرکت تعیین گردد، در ادامه شرکت در اداره ی مالیات ثبت می گردد و همه ی کارمندان به صورت اجباری بیمه خواهند شد.

 

مزایای ثبت شرکت در چک

با توجه به توضیحاتی که در باب ثبت شرکت در کشور چک داده شد، حال قصد داریم مزایا و معایب این کار را بررسی نماییم تا با دید بازتری برای انجام این پروسه و دریافت اقامت آن اقدام نمایید.

ثبت شرکت در چک باعث اقامت طولانی مدت شما در این کشور و اتحادیه اروپا می گردد و پس از ۳ سال نیز منجر به دریافت اقامت دائم اروپا خواهد شد. سفر و اقامت های کوتاه مدت در اتحادیه اروپا نیز با ثبت شرکت در کشور چک کار ساده ای خواهد بود چرا که دیگر نیازی به درخواست ویزا برای کشورهای دیگر اتحادیه اروپا نخواهید داشت.

 

بردن همراه مانعی ندارد

پس از ثبت شرکت در چک قادر خواهید بود اعضای خانواده و فرزندان زیر ۱۸ سال خود را همراه داشته باشید و فرزندان اجازه ی کار و تحصیل در این کشور را خواهند داشت و همچنین با داشتن اقامت این کشور فرزندان شما قادر به ادامه تحصیل در دیگر کشورهای اروپایی خواهند بود.

بسیاری از افرادی که برای دریافت اقامت اروپا از طریق ثبت شرکت در چک اقدام می کنند، صاحب بیزینس هایی در ایران هستند که قادر به ترک آن برای مدت زمان طولانی نمی باشند. الزام ثبت شرکت در چک، اقامت ۶ ماه از سال در این کشور می باشد که برای بسیاری از افراد گزینه ی مناسبی نیست.

برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ما در شرکت سهاطوس تماس حاصل فرمایید.