Logo
Knowledge base
London Chamber Knowledge base
Logo
استاندراد تخصصی باتری لیتیومی

باتری لیتیوم یون (LIB) یک خانواده از باتری های قابل شارژ با تراکم انرژی بالا است و معمولا در لوازم الکترونیکی مصرفی استفاده می شود. بر خلاف باتری اولیه لیتیوم یکبار مصرف، LIB از ترکیب لیتیوم متصل شده به جای لیتیوم فلزی به عنوان الکترود استفاده می کند.

معمولا LIB ها به طور قابل توجهی سبک تر از سایر انواع باتری های قابل شارژ مشابه اندازه هستند. LIB ها به شدت در الکترونیک قابل حمل استفاده می شود. این باتری ها معمولا در PDA ها، آی پاد، تلفن های همراه، لپ تاپ ها و غیره یافت می شود.

باتری لیتیومی یونی چیست؟

باتری لیتیوم –یون یک سلول الکتروشیمیایی است که در اتوموبیل‌ها، دوربین‌های دیجیتال، کامپیوترها، ساعت‌ها و ... استفاده می‌شود. پایین را بخوانید تا بدانید که این باتری‌ها از داخل چگونه کار می‌کنند. باتری‌های لیتیوم –یون به دلیل وزن سبکشان در بسیاری از دستگاه‌های الکتریکی مانند گوشی‌ها، پخش‌کننده‌های MP3، لپ تاپ‌ها و ... مورد استفاده قرار می‌گیرند. این باتری‌ها قابل شارژ هستند و در مقایسه با سایر باتری‌ها دارای چگالی انرژی بالایی هستند. مقدار انرژی ذخیره شده در باتری‌ها در واحد حجم مقدار بالایی است و نوع انرژی ذخیره شده در آن‌ها از نوع انرژی الکتروشیمیایی است. این نوعی انرژی الکتریکی است، که از مواد شیمیایی از طریق واکنش‌های شیمیایی ناشی می‌شود. از دست دادن انرژی نیز به آرامی رخ می‌دهد. عملکرد یک سلول الکتروشیمیایی عملکرد اولیه هر نوع سلول الکتروشیمیایی متشکل از دو عنصر مهم الکترودها و الکترولیت‌ها است. آنود و کاتود دو الکترودی هستند که انرژی الکتریکی (یون‌ها) را هدایت می‌کنند. آنود به انتهای منفی باتری وصل است در حالی‌که کاتود به انتهای مثبت باتری وصل است. الکترودها در الکترولیت‌ها واقع هستند، که به عنوان محیط مایع برای حرکت یون‌ها عمل می‌کند. الکترولیت به عنوان یک بافر عمل می‌کند و به واکنش‌های شیمیایی در باتری کمک می‌کند. حرکت الکترون‌ها در داخل الکترولیت و در بین الکترودها باعث ایجاد جریان الکتریکی می‌شود.

استانداردهای مورد نیاز :

 

IEC 62133

 

مهمترین استاندارد برای صادرات باتری های لیتیوم-یون مورد استفاده در تجهیزات IT ، ابزارها ، آزمایشگاه ها ، لوازم خانگی و پزشکی

UN DOT 38.3

 

آزمایش حمل و نقل سازمان ملل متحد از نظر ایمنی (برای باتری های لیتیوم)

UL 2271

Batteries for Use in Light Electric Vehicle Applications.

استاندارد برای باتری های استفاده در وسایل نقلیه الکتریکی سبک ((LEV

 

UN 3480 Lithium-Ion Batteries

 

استاندارد برای ایمنی و شفافیت برای باتری های لیتیوم یون

 

UL 2580:

Batteries for Use in Electric Vehicles.

 

باتری های قابل استفاده در وسایل نقلیه برقی.

UL 1642:

Lithium Batteries.

 

گواهی کیفی برای باتری های لیتیومی

 

UL 2054:

Household and Commercial Batteries.

 

باتری های خانگی و تجاری.

 

UL 2580:

Batteries for Use in Electric Vehicles.

 

باتری های قابل استفاده در وسایل نقلیه برقی

 

ELT

 

علامت ELT نشانه تایید از سازمان اوشا و استانداردهای ایمنی و فروش در آمریکای شمالی