Logo
Knowledge base
London Chamber Knowledge base
Logo
ثبت شرکت در عمان

ثبت شرکت در عمان؛ چرا کشور عمان؟

عمان سومین کشور بزرگ در شبه جزیره عربستان است که دارای کارآفرینی و تجارت خارج از کشور است. تجارت دریایی مدت‌هاست در عمان وجود دارد و برای ارتباط با سواحل آفریقا، اروپا و چین مورد استفاده قرار گرفته است.

کشور عمان، که همچنین به عنوان سلطنت عمان نیز شناخته می‌شود، یک مرکز تجاری در حال رشد است که در موقعیتی استراتژیک واقع شده است .این کشور یکی از کشورهای در حال رشد خلیج فارس است که همچنین با داشتن فرصت‌های شغلی فراوان به خانه‌ای برای مهاجران خارجی تبدیل شده است.

 

                                                                 

 

عمان تحت رهبری بصیر خود، ضمن حمایت از میراث فرهنگی خود، دچار یک توسعه اقتصادی سریع شده و منبع انگیزه ای ثابت برای تجارت در عمان برای سرمایه گذاران خارجی بود.

قوانین تجاری منعطف و زیرساخت‌های حمل‌و نقل پیشرفته، کار و ارتباط با شرکت‌های بین‌المللی را آسان می‌کند. همچنین، با روند سریع و آسان ثبت شرکت، شما در حداقل زمان ممکن، کسب‌و کار خود را راه‌اندازی می‌کنید.

علاوه بر این، عمان دارای شهرهای ساحلی زیبا و کوهستان‌های فوق‌العاده در اطراف آن است، به همین دلیل یک مکان زندگی آرام و زیبا فراهم می‌کند. در واقع، یکی از مزایای چشمگیر ثبت شرکت در عمان، سیستم مالی پایدار و قوی آن است. این کشور دارای سیاست‌های مالی بسیار توانمند و پایین‌ترین نرخ تورم است. این امر به شما اطمینان می‌دهد که می‌توانید سرمایه خود را در یک محیط ثابت و پایدار سرمایه‌گذاری کنید.

اخذ اقامت با ثبت شرکت در عمان

ثبت شرکت برای افراد مصمم در راه‌اندازی کسب کار و اخذ اقامت عمان، اولین قدم مهم است. با این فرایند افراد اجازه‌ی ثبت شرکت خود را به‌عنوان یک واحد حقوقی مستقل دارند. قبل از ثبت شرکت، باید نام، نوع فعالیت‌ها و ترکیب اعضای آن را مشخص کنید. سپس از طریق مراجع مربوطه در کشور خودتان، اسناد لازم را تهیه و ثبت شرکت خود را رسماً انجام دهید.

با ثبت شرکت در عمان، شما به عنوان مالک یا مدیر، حقوق و مزایایی در اختیارتان قرار می‌گیرد. این شامل حفاظت از دارایی‌های شرکت، مسئولیت محدود شما به اموال، و امکاناتی مانند برخورداری از حقوق قانونی و مالیاتی می‌شود. در کل، اقامت عمان از طریق ثبت شرکت، فرصتی  برای رشد و توسعه کسب و کار شما فراهم می‌کند. همچنین با این کار شما  به‌طور رسمی و قانونی در دنیای تجارت حضور فعال دارید.

 

 

                                                                            

 

ثبت شرکت در مناطق آزاد عمان

مناطق آزاد عمان، توسط دولت عمان برای جذب سرمایه‌گذاری و توسعه اقتصادی ایجاد شده‌اند. این مناطق آزاد، شرایط و مزایای مختص به خود را برای کسب‌وکارها و شرکت‌ها فراهم می‌کنند. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این مناطق، معافیت کامل از مالیات بر درآمد، سود، مالکیت و همچنین گمرکی است.

برای ثبت شرکت در عمان، ابتدا باید به مراجع ذی‌صلاح مراجعه و مدارک مورد نیاز را تهیه کنید. این مدارک شامل اسم شرکت، آدرس معتبر، اطلاعات مدیران و سهامداران و نوع فعالیت آن میشود. سپس مقامات محلی مدارک را بررسی و پس از تأیید اجازه تاسیس شرکت را می‌گیرید.

پیش نیازهای ثبت شرکت در عمان

درست مانند سایر کشورهای شورای همکاری در خلیج فارس، روند راه اندازی مشاغل در عمان نیاز به یه سری الزامات اساسی دارد:

چرا باید شرکت را در مناطق آزاد تجاری عمان راه اندازی کنیم؟

شرکت های تاسیس شده در مناطق آزاد و مناطق ویژه اقتصادی از معافیت های مالیاتی و مشوق های تجاری بهره مند اند مانند:

100% -مالکیت خارجی

-هیچ گونه عوارض گمرکی برای کالاهای وارداتی و صادرات مجدد اعمال نمی شود.

-مشوق‌ها و مزیت‌های رقابتی حاصل از توافق‌نامه‌های متعدد تجارت آزاد عمان که با اقتصادهای استراتژیک مانند اروپا، ایالات متحده، سنگاپور و شورای همکاری خلیج فارس امضا شده است.

-هر منطقه آزاد می تواند از مزایای مناطق و بخش های تخصصی برخوردار باشد که هر کدام بر روی صنعت متفاوتی تمرکز دارند.

-بدون مالیات بر درآمد شخصی برای کارمندان

-هر منطقه متناسب با نیازهای زیرساختی خاص صنعت مورد توجه خود است. در عین حال، آنها می توانند فرصت های تجاری بهتری را در سراسر زنجیره ارزش تسهیل کنند.

-این کشور روابط بین‌المللی مناسبی با سایر کشورهای منطقه، دسترسی به بازارهای منطقه‌ای و ثبات سیاسی داخلی دارد.

منطقه آزاد المزونه

منطقه آزاد المزونه در سال 1999 به عنوان اولین منطقه در نوع خود در سلطان نشین تاسیس شد، منطقه آزاد المزونه در استان ظفار در جنوب عمان و نزدیک به مرز یمن واقع شده است. حدود 4.5 میلیون هکتار را اشغال می کند.

کسب‌وکارهایی که در منطقه آزاد المزونه راه‌اندازی می‌شوند مجبور نیستند حداقل سرمایه پرداخت‌شده را داشته باشند و مجبور به پرداخت عوارض گمرکی برای واردات نخواهند بود. سرمایه‌گذاران همچنین حق دریافت نرخ‌های پایین‌تر عمان ‌سازی را دارند که 20 درصد است و می‌توانند به مدت 3 دهه از معافیت مالیاتی برخوردار شوند.

اتباع یمنی که مایل به کار در شرکت های المزونه هستند نیازی به داشتن ویزای ورود یا اجازه اقامت دائم در عمان ندارند.
منطقه آزاد ابعاد تجاری متعددی را به صاحبان مشاغل ارائه می دهد که شامل بخش تجاری، بخش صنایع سبک و بخش خدمات کمکی است.

منطقه آزاد صحار

از زمان تأسیس در سال 2010، منطقه آزاد صحار به یکی از بزرگترین و موفق ترین مناطق صنعتی شورای همکاری خلیج فارس تبدیل شده است، همراه با بندر صحار مجموعاً بیش از 27 میلیارد دلار سرمایه گذاری شده است.این شهر دارای موقعیت استراتژیک است و دارای بزرگراه های مدرنی است که شهرهای بزرگی مانند مسقط، دبی و ابوظبی را به هم متصل می کند. به فرودگاه صحار و مسقط نزدیک است.بندر صحار در نزدیکی تنگه هرمز قرار دارد. برای مشاغلی که به دنبال فرصت های رقابتی هستند، قیمت های حمل و نقل و حق بیمه کاهش یافته است.این منطقه مجوزهایی مانند تجارت عمومی، لجستیک، تولید سبک، صنعتی و خدمات صادر می کند.مشاغلی که در اینجا راه اندازی می شوند می توانند از مزایای بسیاری برخوردار شوند، مانند معافیت از عوارض مالیاتی در واردات و صادرات کالا، معافیت از مالیات بر درآمد شخصی، عدم وجود حداقل سرمایه سهام اجباری، مالکیت کامل خارجی و معافیت مالیاتی از نرخ مالیات شرکت ها تا 25 سال.

منطقه آزاد صلاله

منطقه آزاد صلاله در مجاورت بندر صلاله واقع شده و به فرودگاه بین المللی دسترسی دارد. همچنین در فاصله‌ای از تنگه هرمز قرار گرفته است که به آن امکان می‌دهد تا قیمت‌های حمل و نقل پایین‌تری داشته باشد.این منطقه بسیار نزدیک به منابع مواد خام و بازارهای رو به رشد می باشد و یکی از پایین ترین قیمت ها را در منطقه برای تاسیسات، زیرساخت ها و نیروی انسانی دارد.شرکت‌هایی که در اینجا ایجاد می‌شوند به دلیل توافق تجارت آزاد امضا شده بین عمان و ایالات متحده، می‌توانند از معافیت‌های مالیاتی و معافیت حقوق ورودی برای اکثر کالاهای کشاورزی، صنعتی و مصرفی برخوردار شوند.بخش های کلیدی عبارتند از پردازش مواد شیمیایی و مواد، ساخت و مونتاژ، و لجستیک و توزیع.مجوزهای ارائه شده توسط منطقه آزاد صلاله عبارتند از مجوز بازرگانی عمومی، بازرگانی، صنعتی و خدماتی.مزایای تشکیل شرکت در منطقه آزاد صلاله شامل 100٪ مالکیت خارجی، نرخ عمان سازی آسان 20٪، بدون عوارض گمرکی و 30 سال تعطیلی مالیاتی است.

مراحل ثبت شرکت در عمان

در این قسمت به برخی از مراحل ثبت شرکت در عمان می‌پردازیم.

-تهیه اسناد: ابتدا باید اسناد مورد نیاز را شامل اظهارنامه‌ها، گواهی تأسیس، سوابق شرکا و تصویر پاسپورت‌های آن‌ها را تهیه کنید.

-ثبت نام: برای ثبت شرکت، باید به دفتر ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی مراجعه و فرم ثبت نام را پر کنید. در این فرم، اطلاعات شرکا، نوع فعالیت و نام شرکت، و سایر مشخصات مورد نیاز باید وارد شوند.

-پرداخت وجه: شما باید هزینه‌های ثبت شرکت را شامل ثبت نام، صدور گواهی و ارائه اسناد موردنیاز را پرداخت کنید.

-تایید مدارک: بعد از پرداخت هزینه‌ها، مدارک شما توسط مقامات مربوطه بررسی و درصورت تأیید، شما به مرحله بعدی می‌رسید.

-صدور گواهی: در این مرحله، گواهی تأسیس برای ثبت شرکت در عمان برای شما صادر می‌شود. این گواهی شامل اطلاعات شرکت، نام شرکا، نوع فعالیت و سایر مشخصات ثبتی است.

-تأیید توسط مالیات: در نهایت، شما باید شرکت خود را به مالیات اعلام و مبالغ مربوطه را پرداخت کنید.

-دریافت شماره مالکیت: پس از صدور گواهی تأسیس، شما باید شماره مالکیت را از دفتر ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی اخذ کنید.

مدارک لازم برای ثبت شرکت در عمان

ثبت شرکت در عمان برای ایرانیان با سرمایه کم

در حال حاضر، عمان یکی از کشورهای جاذب برای سرمایه‌گذاری است، به خصوص برای افراد ایرانی که می‌خواهند کسب و کار خود را گسترش دهند یا شرکت جدیدی راه‌اندازی کنند، این کشور گزینه مناسبی می‌باشد. عواملی همچون توسعه اقتصادی، سیاست‌های موثر در حوزه استقرار و تسهیلات مالی، عمان را به یک مقصد جاذب برای سرمایه‌گذاری تبدیل کرده است. شرایط تاسیس شرکت در عمان برای ایرانیان، فرآیندی نسبتاً ساده‌تر و دوستانه‌تر نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر دارد. یکی از مزایای مهم ثبت شرکت در این کشور، عدم نیاز به سرمایه اولیه بسیار بالا است. این امر برای بسیاری از کارآفرینان با سرمایه کم، یک فرصت بی‌نظیر را به ارمغان می‌آورد

برای شروع فرآیند ثبت شرکت در عمان، ابتدا باید یک نام انتخاب شود. سپس، مدارک موردنیاز مانند کپی پاسپورت صاحبان شرکت و آخرین گزارش مالی باید تهیه شوند. سپس، با مراجعه به دفتر تاسیس شرکت‌ها و اداره تجارت، فرآیند ثبت شروع می‌شود. ایرانیان با استفاده از خدمات وکلا یا مشاوران حقوقی محلی توانایی تسهیل این فرآیند را دارند. در این مراحل، آشنایی با زبان انگلیسی  کمک زیادی به شما می‌کند.

بعد از ثبت شرکت، ایرانیان از تسهیلات مالی و مالیاتی متنوع دولت عمان ، بهره‌مند می‌شوند. همچنین، بازار جوان و موقعیت عمان در قلب منطقه، این کشور را به یک مقصد ایده‌آل برای کسب‌و کار تبدیل می‌کند. با این همه امکانات، شرایط تاسیس شرکت در عمان برای ایرانیان با سرمایه کم یک فرصت مناسب و نسبتا آسان به‌شمار می‌رود.

هزینه و قیمت ثبت شرکت در عمان

هزینه ثبت شرکت در عمان به عوامل مختلفی مانند نوع و محل ثبت شرکت بستگی دارد. به‌طور کلی، هزینه ثبت شرکت در کشور عمان شامل موارد زیر است:

-هزینه ثبت شرکت: هزینه ثبت شرکت در عمان برای شرکت‌های سهامی خاص 350 ریال عمان و برای مسئولیت محدود 300 ریال عمان است.

-هزینه افتتاح حساب بانکی: هزینه افتتاح حساب بانکی در عمان برای شرکت‌های خارجی معمولاً بین 100 تا 500 ریال است.

-هزینه اخذ کد مالیاتی: هزینه اخذ کد مالیاتی در کشور عمان برای شرکت‌های خارجی معمولاً بین 50 تا 100 ریال است.

-هزینه صدور کارت بازرگانی: هزینه صدور کارت بازرگانی در عمان برای شرکت‌های خارجی معمولاً بین 250 تا 500 ریال است.

-هزینه اخذ مجوز فعالیت: هزینه اخذ مجوز فعالیت در عمان برای شرکت‌های خارجی معمولاً بین 500 تا 1000 ریال است.

در برخی موارد، هزینه‌های دیگری نیز برای ثبت شرکت در کشور عمان لازم می‌باشد. به‌عنوان‌مثال، درصورت ثبت شرکت شما در منطقه آزاد، باید هزینه ثبت نام در آن‌جا را نیز پرداخت کنید. درمجموع، هزینه ثبت شرکت در عمان نسبتاً کم و به‌عنوان یک مزیت برای سرمایه‌گذاران خارجی محسوب می‌شود. البته، باید قبل از ثبت شرکت از تمام هزینه‌های مرتبط با آن آگاه و بودجه مناسبی را برای این کار درنظر بگیرید.

 

 

تاریخ به روز رسانی: 1402/10/02