Logo
Knowledge base
London Chamber Knowledge base
Logo
ثبت برند و نشان تجاری در انگلستان

 ثبت برند در انگلستان:

امنیت و شرایط مطلوب اقتصادی در انگلیس موجب شد که بسیاری از افرادی که در کشورهای مختلف جهان زندگی می‌کنند، به فکرثبت برند انگلیس بیفتند. کشور انگلستان در تلاش هستند که شرایط را برای اخذ اقامت انگلیس تسهیل کنند تا افراد بیشتری بتوانند در این کشور سرمایه گذاری کنند و با فراغ بال مراحل ثبت شرکت انگلیسی را طی کنند. 

این کشور به لطف سیستم مالیاتی، قوانین و نیروی کار ماهر خود به عنوان یکی از بهترین کشورهای اروپایی برای کارآفرینی شناخته می‌شود و مقصد جذابی برای شروع کسب و کار جدید است. به این ترتیب هر شرکتی می‌تواند با ثبت برند در انگلستان رشد و فروش خود را افزایش دهد. انگلستان مرکز بزرگ تجاری و مالی اروپا شناخته شده و اغلب شرکت ها و موسسات بین المللی و کارتل های چند ملیتی در این کشور مستقر بوده و یا حداقل نمایندگی دارند. ثانیا بازدهی سرمایه در انگلستان با یک اقتصاد روبه رشد مخصوصا پس از جدایی آن از اتحادیه اروپا (EU) بسیار بالا است. ثالثا هزینه ثبت شرکت در انگلستان و ثبت برند در انگلستان بسیار پایین تر از دیگر کشورهای اروپایی است.

پس از ثبت برند جای هرگونه سوء استفاده از نام و شهرت شرکت گرفته شده و مالک برند میتواند در صورت نقض قوانین مربوط به حقوق مالکیت از طرف شرکت‌های دیگر، اقدام به پیگرد قانونی نماید.

علائم تجاری قابل ثبت در انگلستان کدام‌اند؟

شرط لازم برای معتبر بودن یک برند تجاری، منحصربه‌فرد بودن آن است. هرگونه علامت تجاری شامل انواع کلمات، صداها، لوگوها، رنگ‌ها و ترکیبی از موارد فوق که قبلا ثبت نشده باشد، در این کشور قابل ثبت است. البته لازم به ذکر است که نام‌ها و اشکال توهین آمیز، گمراه‌کننده، عبارات بسیار رایج و غیر متمایز قابلیت ثبت ندارند.علامت تجاری پس از ثبت باید به‌صورت تجاری مورد استفاده قرار گیرد. چنانچه از یک علامت ثبت‌شده به مدت ۵ سال یا بیشتر هیچ استفاده‌ای نشده باشد یا در فهرست علائم منقضی قرار گرفته باشد، متقاضی جدید می‌تواند برای لغو علامت تجاری موجود و ثبت آن تحت مالکیت معنوی خود اقدام کند

مراحل ثبت درخواست برند در انگلستان:

ثبت برند در انگلستان از طریق اداره مالکیت معنوی (IPO) انجام می‌شود. متقاضیان و شرکت های خارجی باید مراحل زیر را طی نموده تا درخواست‌شان با موفقیت از جانب دولت بریتانیا پذیرفته و گواهی ثبت برند به ایشان اعطا شود:

1- متقاضی باید نام برند و علامت تجاری خود را با دقت انتخاب نماید و از واجد شرایط بودن ثبت برند در انگلستان اطمینان یابد.

2- متقاضی با جستجو میان علامت‌های تجاری ثبت‌شده در بریتانیا باید اطمینان حاصل کند که علامت تجاری منتخب او منحصر به ‌فرد میباشد.

3- در این مرحله نوع کالا یا خدمات شرکت خود را مشخص نمایید تا اطمینان یابید تمام کالاها و خدمات مورد نظر شما تحت پوشش آن برند است.

4- حوزه قضایی و بین المللی برند خود را انتخاب کنید. با ثبت برند فقط از حمایت دولت بریتانیا برخوردار خواهید شد. پس اگر قصد صادرات محصولات خود را به خارج از مرزهای این کشور دارید باید برند خود را به‌ ثبت جهانی برسانید.

پس از درخواست ثبت برند توسط متقاضی، مراتب توسط اداره IPO مورد بررسی قرار میگیرد و در صورت تکمیل بودن مدارک و تطبیق برند با الزامات قانونی در این کشور، درخواست متقاضی در مجله آنلاین علائم تجاری منتشر شده تا برای عموم قابل مشاهده باشد. درصورتیکه هیچ‌گونه مخالفتی با درخواست ثبت برند از سوی اشخاص ثالث صورت نگیرد، گواهی ثبت برند در انگلستان با مالکیت متقاضی صادر خواهد شد

 

شما می توانید علامت تجاری خود را برای محافظت از برند خود ثبت کنید، به عنوان مثال نام محصول یا خدمات خود.

هنگامی که علامت تجاری خود را ثبت می کنید، می توانید:

علیه افرادی که بدون اجازه شما از نام تجاری شما استفاده می کنند، از جمله جعل کنندگان، اقدام قانونی کنید

نماد ® را در کنار نام تجاری خود قرار دهید - تا نشان دهید که مال شماست و به دیگران در مورد استفاده از آن هشدار دهید

برند خود را بفروشید و مجوز دهید

یک علامت تجاری 10 سال دوام می آورد. شما باید هر 10 سال یکبار علامت تجاری خود را تمدید کنید تا به قوت خود باقی بماند.

آنچه می توانید ثبت کنید

علامت تجاری شما می تواند شامل موارد زیر باشد:

کلمات

صدا

آرم ها

رنگ ها

ترکیبی از هر یک از اینها

چیزی که نمی توانید ثبت کنید

علامت تجاری شما نمی تواند:

توهین آمیز باشد، برای مثال حاوی کلمات فحش یا تصاویر مستهجن باشد

کالا یا خدماتی را که به آن مربوط می شود توصیف کنید، برای مثال کلمه "پنبه" نمی تواند علامت تجاری یک شرکت نساجی پنبه باشد.

گمراه کننده باشد، برای مثال از کلمه "ارگانیک" برای کالاهایی که ارگانیک نیستند استفاده کنید

بیش از حد معمول و غیر متمایز باشد، به عنوان مثال عبارتی مانند "ما راه را هدایت می کنیم"

فقط یک شکل عمومی مرتبط با کسب و کار شما باشد، برای مثال اگر سیب می فروشید نمی توانید شکل سیب را علامت گذاری کنید.

از پرچم های ملی که اجازه استفاده از آنها را ندارید استفاده کنید

از نشان ها یا نشان های رسمی، به عنوان مثال نشان های رسمی استفاده کنید

ممکن است نتوانید علامت تجاری خود را ثبت کنید اگر این علامت تجاری مشابه یا مشابه علامت تجاری یک تجارت دیگر باشد که همان کالاها یا خدمات را می فروشد.

بررسی کنید که علامت تجاری شما مشابه یا مشابه علائم تجاری موجود نباشد

جزئیات درخواست خود را در ژورنال منتشر کنید، در صورتی که کسی بخواهد با آن مخالفت کند

در صورت وجود هرگونه مشکل، IPO به شما اطلاع خواهد داد. قبل از اینکه بتوانید علامت تجاری خود را ثبت کنید، باید آنها را حل کنید.

اگر مشکلی وجود نداشته باشد، معمولاً 3 تا 4 ماه از زمان درخواست برای علامت تجاری شما اعطا می شود.

ثبت علامت تجاری در بریتانیا فقط از برند شما در بریتانیا و جزیره من محافظت می کند.

فرآیندهای مختلفی برای:

ثبت علائم تجاری در گرنزی

ثبت علائم تجاری در جرسی - شما باید قبلاً علامت تجاری خود را در بریتانیا ثبت کرده باشید تا بتوانید آن را در جرسی ثبت کنید.

ثبت علائم تجاری در خارج از کشور

قبل از درخواست برای علامت تجاری باید:

تصمیم بگیرید که برای کدام دسته کلی و نوع خاصی از کالاها یا خدمات (معروف به «طبقات» و «شرایط») از علامت تجاری خود استفاده کنید.

بررسی کنید که آیا شخص دیگری علامت تجاری مشابهی را ثبت کرده است

تصمیم بگیرید که برای کدام کلاس های علامت تجاری اقدام کنید

هنگام درخواست، باید حداقل یک کلاس و یک اصطلاح برای علامت تجاری خود انتخاب کنید. اینها مربوط به کالاها یا خدماتی است که قصد دارید از علامت تجاری خود در آنها استفاده کنید.

یک کلاس یک دسته کلی از کالاها یا خدمات را پوشش می دهد، در حالی که یک اصطلاح خاص تر است. به عنوان مثال کلاس 25 لباس را پوشش می دهد. سپس شامل عباراتی است که به استفاده یا جنس لباس بستگی دارد، مانند لباس ورزشی یا لباس بافتنی.

علامت تجاری شما فقط در کلاس ها و شرایطی که انتخاب می کنید محافظت می شود.

 

شما می توانید بیش از یک کلاس یا ترم را انتخاب کنید، اما فقط باید مواردی را انتخاب کنید که مربوط به برنامه های تجاری خود برای 5 سال آینده باشد. هرچه عبارات بیشتری را انتخاب کنید، احتمال اینکه علامت تجاری شما شبیه علامت تجاری دیگری باشد بیشتر است.

پس از ارسال درخواست خود نمی توانید شرایط بیشتری را به آن اضافه کنید.

شرایطی را انتخاب نکنید که قصد ندارید کالا و خدماتی را طی 5 سال آینده بفروشید. اگر این کار را انجام دهید، علامت تجاری شما ممکن است مورد اعتراض قرار گیرد و ممکن است مجبور شوید هزینه های قانونی را بپردازید.

برای مثال:

شما قصد دارید از علامت تجاری خود در خط تولید لباس ورزشی خود استفاده کنید. شما کلاس 25 را انتخاب می کنید و اصطلاحات "لباس"، "لباس ورزشی" و "لباس ورزشی" را انتخاب می کنید.

بررسی کنید که آیا شخص دیگری علامت تجاری مشابهی دارد یا خیر

پایگاه داده علائم تجاری را جستجو کنید تا بررسی کنید که آیا علامت تجاری شما مشابه یا مشابه علائم تجاری ثبت شده است.

شما می توانید 100 پوند برای یک برنامه Right Start پرداخت کنید. سپس اداره مالکیت معنوی (IPO) علائم تجاری مشابه را برای شما بررسی می کند، قبل از اینکه شما متعهد به پرداخت هزینه کامل شوید.

اگر علامت تجاری مشابه خود پیدا کردید

برای یافتن گزینه های خود باید مشاوره حرفه ای دریافت کنید.

اگر می‌دانید علائم تجاری مشابه یا مشابه آنچه می‌خواهید ثبت کنید، بدون دریافت مشاوره درخواست نکنید. هنگام درخواست، IPO با دارندگان علائم تجاری مشابه یا مشابه تماس خواهد گرفت.

بسته به آنچه ایجاد کرده اید انواع مختلفی از محافظت وجود دارد.

 

زمان اجازه برای اعمال

مالکیت معنوی که آن را پوشش می دهد

نوع حفاظت

4 ماه

نام محصولات، لوگوها، جینگل ها

ثبت علامت تجاری

3 هفته

ظاهر یک کالا شامل شکل، بسته بندی، نقش و نگار، دکوراسیون

ثبت طرح

بدون نیاز به اپلیکیشن

نوشتن و آثار ادبی، هنری، عکاسی، فیلم، تلویزیون، موسیقی، محتوای وب بدون برنامه کاربردی

کپی رایت اثر شما

حدود 5 سال

اختراعات و محصولات، به عنوان مثال ماشین آلات، داروها

ثبت اختراع

 

 

شما از محافظت خودکار محدودی نسبت به برخی از مالکیت های معنوی، به عنوان مثال حق طراحی برخوردار هستید. با این حال، اگر مالکیت معنوی ثبت شده باشد، اثبات اینکه مالکیت معنوی خود را به طور قانونی دارید، آسان تر است.

مالکیت معنوی خود را تا زمانی که ثبت نشده است مخفی نگه دارید. اگر نیاز دارید ایده خود را با کسی در میان بگذارید، از یک توافق نامه عدم افشا استفاده کنید.

استفاده از بیش از یک نوع حفاظت

بیش از یک نوع حفاظت را می توان به یک محصول مرتبط کرد، برای مثال، می توانید:

نام و نشان را به عنوان علامت تجاری ثبت کنید

از شکل منحصر به فرد یک محصول به عنوان یک طرح ثبت شده محافظت کنید

یک قطعه کار کاملاً جدید را ثبت اختراع کنید

از حق چاپ برای محافظت از نقاشی های محصول استفاده کنید

 

 

 

بسیاری از صاحبان مشاغل تصور می‌کنند عدم ثبت برند و علامت تجاری مشکل خاصی به‌دنبال نخواهد داشت؛ در حالی که در بازار پر رقابت امروز، همه کسب‌و‌کارها به‌دنبال فرصتی برای بهره‌مندی از شهرت شرکت‌های قدیمی و جلب اعتماد مشتریان آن‌ها هستند. به همین خاطر دانستن جزئیات  ثبت برنددر انگلستان و اقدام برای ثبت علامت تجاری در اداره مالکیت معنوی این کشور، گامی حیاتی در ایمن‌سازی کسب‌و‌کار شما عزیزان است. شرکت مشاور صنعتی سها طوس تا انتهای مسیر ثبت برند و نشان تجاری در کنار شماست.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر با مشاوران ما در شرکت صنعتی سهاطوس در ارتباط باشید .