Logo
Knowledge base
London Chamber Knowledge base
Logo
اقامت از طریق کار

مهاجرت به استرالیا از طریق کار و تخصص یکی از متداول‌ترین راه‌ها برای اخذ اقامت موقت و دائم است. دولت استرالیا سیاست‌های خود را در راستای جذب نیروهای متخصص تنظیم کرده و فرصت‌های شغلی و شرایط زندگی مناسبی برای این گروه از مهاجران فراهم کرده است. امنیت اقتصادی این کشور سبب رشد کسب‌وکارها و کاهش نرخ بیکاری شده است که یکی از مهم‌ترین عوامل برای مهاجرت افراد متخصص به شمار می‌رود.

دولت استرالیا هر ساله لیستی از مشاغل مورد نیاز خود را اعلام می‌کند که بسیاری از مشاغل را شامل می‌شود. برای مهاجرت به استرالیا از طریق کار بهتر است با ۸ ویزای کاری استرالیا که در اداره مهاجرت با نام Working and Skilled Visas شناخته می‌شوند آشنا شوید.

ویزاهای کاری این کشور به دو نوع موقت و دائم تقسیم می‌شوند:

 • ویزاهای کاری اقامت موقت

•           ویزای ۴۰۰ استرالیا

•           ویزای ۴۷۶ استرالیا ویژه فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های خاص

•           ویزای ۴۸۵استرالیا ویژه فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های استرالیا

•           ویزای ۴۸۲ استرالیا با اسپانسر مناطق کم‌جمعیت و اسپانسر فامیلی

اگر از طرف یکی از سازمان‌های استرالیایی دعوت شده‌اید تا در فعالیتی مورد توجه دولت استرالیا شرکت کنید، می‌توانید اقامت ۳ ماهه این کشور را از طریق ویزای ۴۰۰ دریافت کنید.

فارغ‌التحصیلان رشته‌ی مهندسی از مؤسسات مورد تأیید استرالیا باشید می‌توانید از طریق ویزای ۴۷۶ اقامت ۱۸ ماهه بگیرید و پس از ورود به استرالیا، امتیازهای لازم برای اخذ اقامت دائم را دریافت کنید. اگر هم اخیرا از یک مؤسسه‌ی آموزشی استرالیایی فارغ‌التحصیل شده‌اید می‌توانید اقامت ۲ تا ۴ ساله را با ویزای ۴۸۵ دریافت کنید.

اگر هم به دنبال اخذ اقامت دائم هستید، می‌توانید روی ویزای ۴۸۹ هم حساب کنید. با داشتن این ویزا می‌توانید بعد از ۲ سال اقامت و کار در مناطق کم‌جمعیت استرالیا، برای اقامت دائم اقدام کنید.

 • ویزاهای کاری اقامت دائم

•           ویزای ۱۸۶ استرالیا با اسپانسر شغلی

•           ویزای ۱۸۷ استرالیابا حمایت کارفرما در مناطق «کم‌جمعیت»

•           ویزای ۱۸۹ استرالیا به صورت مستقل

•           ویزای ۱۹۰ استرالیا با اسپانسر ایالتی

برای اخذ تمامی ویزاهای کاری اقامت دائم، باید کمتر از ۴۵ سال داشته باشید و امتیازات لازم را کسب کنید. این امتیازات عمدتا مربوط به سن، تحصیلات، تسلط زبانی و سوابق کاری شما هستند. همچنین شغل شما باید مرتبط با تحصیلات‌تان باشد.

ویزای ۱۸۹ برای متقاضیانی است که می‌خواهند به صورت مستقل تمامی امتیازات لازم را کسب و ویزای کاری استرالیا را دریافت کنند. اگر یکی از ایالت‌های استرالیا اسپانسر شما شود، می‌توانید از طریق ویزای ۱۹۰ اقدام کنید.

برای اخذ ویزای ۱۸۶، باید یک کارفرمای مورد تأیید اداره مهاجرت استرالیا اسپانسر شما شود. اگر کارفرمایی که اسپانسر شما می‌شود در مناطق کم‌جمعیت استرالیا است، می‌توانید از طریق ویزای ۱۸۷ اقدام کنید. دولت استرالیا در راستای سیاست تمرکززدایی و توسعه مناطق خاص و کم‌جمعیت، از این ویزاها استقبال می‌کند.

 • امتیاز بندی ویزای کار استرالیا

سیستم گزینشی متقاضیان مهاجرت به استرالیا بر مبنای امتیاز میباشد و برای اقدام برای ویزا، متقاضی نیاز به داشتن حداقل ۶۵ امتیاز دارد. اخذ هر ویزای کار استرالیا نیاز به کسب حداقل امتیاز دارد که ارزیابی این امتیازها طبق جدول زیر انجام می‌شود.

 1. سن

اولین شرط برای اقدام برای مهاجرت کاری به استرالیا، داشتن سن کمتر از ۴۵ سال است. جدول امتیاز بندی سن برای مهاجرت کاری به استرالیا از قرار زیر است:

•         ۱۸ تا ۲۵ سال – ۲۵ امتیاز

•         ۲۶ تا ۳۳ سال – ۳۰ امتیاز

•         ۳۴ تا ۴۰ سال – ۲۵ امتیاز

•         ۴۱ تا ۴۵ سال – ۱۵ امتیاز

همانطور که میبینید، حداکثر امتیاز سن به متقاضیان بین ۲۵ تا ۳۳ سال تعلق میگیرد.

 1. مدرک زبان

داشتن حداقل نمره آیلتس ۶ در همه مهارتها یا معادل آن برای اقدام برای مهاجرت به استرالیا از طریق مهارت الزامی میباشد و کسب حداقل نمره ۷ در همه مهارتها در امتحان آیلتس، ۱۰ امتیاز و حداقل نمره ۸ در همه مهارتها در این امتحان، ۲۰ امتیاز به امتیازهای متقاضی اضافه میکند.

تاریخ شرکت در امتحان زبان باید حداکثر سه سال قبل از دریافت دعوتنامه ویزای استرالیا باشد.

توجه داشته باشید که امکان ارایه دیگر انواع مدارک زبان مانند تافل، پی تی ای و … هم به اداره مهاجرت استرالیا وجود دارد. آزمونهای انگلیسی مورد قبول اداره مهاجرت استرالیا و نمره معادل آنها در جدول زیر لیست شده اند:

حداقل نمره

اجباری

10

20

Listenning

IELTS

6

7

8

OET

B

B

A

TOEFL iBT

12

24

28

PTE Academic

50

65

79

CAE

16

185

200

Reading

IELTS

6

7

8

OET

B

B

A

TOEFL iBT

13

244

29

PTE Academic

50

65

79

CAE

169

185

200

Writing

IELTS

6

7

8

OET

B

B

A

TOEFL iBT

21

27

30

PTE Academi

50

65

79

CAE

169

185

200

Speaking

IELTS

6

7

8

OET

B

B

A

TOEFL iBT

18

23

26

PTE Academic

50

65

79

CAE

169

185

200

Total

IELTS

6

7

8

OET

B

B

A

TOEFL iBT:

60

94

110

PTE Academic

50

65

79

CAE

169

185

200

در حال حاضر، اکثر متقاضیان مهاجرت به استرالیا امتحان PTE را انتخاب میکنند.

 

 1. مدرک تحصیلی

متقاضیان ویزاهای مهارت استرالیا با مدرک فوق دیپلم ۱۰ امتیاز ، کارشناسی و کارشناسی ارشد ۱۵ امتیاز و دکترا ۲۰ امتیاز برای مدرک تحصیلی خود کسب خواهند کرد.

توجه داشته باشید که داشتن تحصیلات مرتبط با شغل متقاضی، برای اقدام برای مهاجرت استرالیا ضروری است و امکان اقدام برای ویزای مهارت استرالیا بدون داشتن تحصیلات مرتبط وجود ندارد. البته استثنا برای این موضوع، رشته های کامپیوتر و همچنین رشته های مدیریتی هستند که تحت شرایطی، امکان جایگزینی سابقه کار با مدرک تحصیلی برای آنها وجود دارد.

 • نحوه ارزشیابی مدارک تحصیلی متقاضیان ایرانی

بر مبنای توصیه وزارت آموزش استرالیا ، دانشگاهها و موسسات آموزشی ایران به دو دسته درجه ۱ (Section 1) و درجه ۲ (Section 2) تقسیم میشوند.

در صورت درجه ۱ بودن دانشگاه، ارزش مدرک مطابق با مدارک اخذ شده از دانشگاههای استرالیا است . به طور مثال، چنانچه متقاضی فارغ التحصیل دانشگاه آزاد تهران باشد، از آنجا که این دانشگاه درجه ۱ حساب میشود، امتیاز کامل مدرک کارشناسی را دریافت میکند.

حال اینکه مدارک دانشگاهی که از دانشگاههای درجه ۲ ایران اخذ شده اند، با ارزشی پایینتر از ارزش اسمی آنها ارزشیابی خواهند شد و به طور مثال، ارزش مدرک کارشناسی اخذ شده از دانشگاه آزاد قزوین، معادل فوق دیپلم در نظر گرفته میشود.

 1. سابقه کاری در خارج از استرالیا

داشتن سابقه کاری مرتبط با رشته تحصیلی پس از فراغت از تحصیل در خارج از کشور استرالیا، میتواند طبق جدول زیر تا ۱۵ امتیاز به متقاضیان مهاجرت به استرالیا کمک کند.

 • سابقه کار در ۱۰ سال قبل از اقدام برای مهاجرت:

•          حداقل ۳ سال – ۵ امتیاز

•          حداقل ۵ سال -۱۰ امتیاز

•          حداقل ۸ سال -۱۵ امتیاز

برای اثبات سابقه کار، الزاما نیازی به سابقه بیمه نمیباشد و در اکثر موارد،‌ارایه مدارکی مانند نامه اشتغال به کار، صورتحساب بانکی، فیش حقوقی، قرارداد و … برای کسب امتیاز سابقه کار کفایت میکند.

توجه داشته باشید که مهاجرت به استرالیا بدون سابقه کار هم برای بعضی مشاغل امکانپذیر است که البته این مساله به سازمان ارزیابی کننده شغل متقاضی بستگی دارد. بطور مثال، حسابداران و مهندسین الزاما نیازی به سابقه کار ندارند (البته مادامی که حد نصاب جمع امتیاز آنها به مقدار لازم برسد) و در صورت جبران کمبود امتیاز سابقه کار از طریق سایر فاکتورها (مانند نمره زبان، مدرک تحصیلی، امتیاز همسر و …)، امکان مهاجرت به استرالیا بدون سابقه کار برای این دسته از مشاغل وجود دارد.

حال اینکه متقاضیان مهاجرت به استرالیا از طریق مشاغلی مانند برقکار و تکنیسین عمران، امکان مهاجرت بدون سابقه کار را حتی در صورت داشتن مجموع امتیاز مورد نیاز، نخواهند داشت. همانطور که اشاره شد، تشخیص اینکه آیا امکان مهاجرت به استرالیا بدون سابقه کار برای شغلی وجود دارد بستگی به نظر سازمان ارزیابی کننده مهارت دارد. مسولیت این سازمان، ارزیابی تخصصی مدارک تحصیلی و شغلی متقاضی و تشخیص صلاحیت یا عدم صلاحیت وی در شغل مورد نظر میباشد.

 1. امتیاز همسر

در صورتی که همسر متقاضی همه شرایط زیر را داشته باشد، امکان کسب ۵ امتیاز به عنوان امتیاز همسر وجود دارد:

•          سن پایینتر از ۴۵ سال

•          داشتن شغلی از لیست MLTSSL با تایید سازمان ارزیابی کننده مربوطه

•          کسب حداقل نمره آیلتس ۶ در همه مهارتها

 1. اسپانسرشیپ ایالتی

برای ویزاهای مهارت ۱۹۰ و ۴۸۹، اخذ اسپانسرشیپ ایالتی به ترتیب ۵ و ۱۰ امتیاز به متقاضی کمک خواهند کرد.

فلسفه اسپانسرشیپ ایالتی، جذب نیروی کار توسط ایالتهایی از استرالیا است که در زمینه های مختلف کاری دچار کمبود نیروی کار محلی هستند. در صورتی که شغل متقاضی جزو مشاغل مورد نیاز ایالتها باشد، این ایالتها میتوانند کمبود امتیاز را جبران کنند و به اصطلاح متقاضی را اسپانسر کنند. در این صورت، متقاضی تعهد دارد حداقل ۲ سال در ایالت مربوطه زندگی کند.

توجه داشته باشید که ظرفیت اسپانسرشیپ ایالتها متغیر است و این ظرفیت به طور سالانه توسط اداره مهاجرت استرالیا تعیین میشود.

 1. آزمون ناتی

موفقیت در آزمون مترجمی حرفه ای ناتی استرالیا میتواند ۵ امتیاز به متقاضیان مهاجرت استرالیا کمک کند.

 1. تحصیل در استرالیا

متقاضیانی که به مدت ۲ سال در استرالیا تحصیل کرده اند میتوانند از ۵ امتیاز برای دوره تحصیل خود در استرالیا بهره مند شوند.

توجه مهم:

اگر نتوانسته‌اید ویزاهای اقامت دائم کاری را دریافت کنید نگران نباشید. دو ویزای ۴۷۶ و ۴۸۹ به همین منظور در نظر گرفته شده‌اند. در صورتی که فارغ‌التحصیل یکی از رشته‌های مهندسی از موسسات مورد تایید استرالیا هستید از طریق  ویزای ۴۷۶ استرالیا می‌توانید تا سقف ۱۸ ماه در استرالیا زندگی و در زمینه تخصصی خود مشغول به کار شوید و در این مدت هر زمان که امتیازهای لازم را به دست آوردید برای اقامت دائم استرالیا اقدام کنید. ویزای ۴۸۹ استرالیا نیز به شما اجازه می‌دهد تا ۴ سال در مناطق کم‌جمعیت این کشور زندگی و کار کنید و پس از ۲ سال برای برای گرفتن اقامت دائم اقدام کنید.

اما دو ویزای کاری ۴۰۰ و ۴۸۵ از این قائده مستثنا هستند و صرفا هدف اقامت موقت دارند. ویزای ۴۰۰ استرالیا به شما به عنوان فردی متخصص اجازه می‌دهد با دعوت یکی از سازمان‌های استرالیا به این کشور سفر کنید و سه تا ۶ ماه در این کشور مشغول به کار شوید. اگر هم به تازگی از یک موسسه آموزشی استرالیایی فارغ‌التحصیل شده‌اید می‌توانید از طریق ویزای ۴۸۵ استرالیا ۱۸ ماه تا ۴ سال به طور موقت در استرالیا زندگی و کار کنید و درس بخوانید.